Refluxní choroba jícnu (reflux)

Bolest břicha po jídle, pálení žáhy, zápach z úst: tedy reflux? Zažíváte občas nebo trvale tyto potíže? Příčina leží obvykle v jícnu a v kyselém prostředí žaludku. Řešením jsou účinné medikamenty nebo stejně účinná šetrná přírodní léčba.

Refluxní choroba jícnu, lidově reflux je v populaci stále frekventovanějším onemocněním. Oslabený jícnový svěrač a jeho mírné i vážnější projevy – pálení žáhy, kyselost v ústech, zápach z úst, kazivost zubů atd. jsou dnes poměrně bežné. Dobrá zpráva je, že vedle konvenční léčby spojené s užíváním inhibitorů protonové pumpy s vedlejšími účinky je v této oblasti velmi účinná čistě přírodní léčba s pomocí mastichy. U mastichové kúry, tak jako v každé jiné terapii, je zásadní správný léčivý přípravek a jeho správné dávkování. Pojďme nejprve zjistit, co to reflux je a hned potom se zaměříme na to, jak s ním žít a jak se ním vypořádat.

Projevy a důsledky refluxu

Refluxní choroba jícnu (gastroezofageální reflux) je nepříjemné onemocnění při němž se obsah žaludku přes oslabený jícnový svěrač dostává zpět do jícnu a do horních trávicích cest. Špatná funkce jícnových svěračů se bezprostředně projevuje tzv. pálením žáhy a kyselým nebo hořkým pocitem v ústech spojeným často se zápachem z úst.

Kromě těchto přímých projevů je reflux častou příčinou zánětu jícnu a hlasivek, chrapotu a zubního kazu. Kyselina chlorovodíková společně s kyselými částmi jídel poškozují sliznici jícnu, hltanu a úst. Průvodním jevem může pak být také pálení na hrudi a v krku a nepříjemný pocit hořkosti v ústech. Jednotlivými nebo kombinovanými projevy či důsledky refluxu jsou:

  • zápach z úst
  • zubní kaz a záněty dásní
  • pálení v krku
  • chrapot a problémy s hlasem
  • astma
  • kašel 
  • zánět jícnu

Příčiny a diagnostika refluxu

Je nutné vzít na vědomí, že potíže jícnového svěrače v průběhu života někdy potkají každého nebo téměř každého. Pokud si odmyslíme poměrně časté potíže u malých dětí, může reflux vyvolat určitá strava (zejména kořeněná) nebo nápoje (zejména alkohol). Příčinou může být velmi často i stres a psychika. Stále frekventovanějším problemém je chronický reflux jícnu. Pokud příznaky přetrvávají je nezbytné vyhledat vyšetření odborného lékaře.

Diagnostika se provádí různými způsoby od vyšetření slin a kyselosti v ústech až po gastroskopii.Vynikající úvod do problematiky, popis diagnostiky a léčby je v v textu s názvem Extraezofageální refluxní choroba – mezioborový konsenzus, který byl uveřejněn v Časopise lékařů českých 2011. Článek mimo jiné konstatuje stoupající prevalenci refluxní choroby a dalších poruch jícnu a současně je dává do souvislosti s problémy jiných orgánů včetně podrobného výčtu všech projevů. Součástí článků je rozsáhlý přehled doporučené literatury.

Léčba reflexní choroby jícnu

Inhibitory protonové pumpy

Při léčbě refluxu dostanete od lékaře pravděpodobně nějaký přípravek ze skupiny inhibitorů protonové pumpy. Inhibitory protonové pumpy jsou dlouhodobě užívaná léčiva při gastroezogageálním refluxu jícnu pro potlačení sekrece žaludeční kyseliny. Vzhledem k těmto efektům se předepisují také jako součást léčby při žaludečních vředech, vředech na dvanáctníku a při eradikaci helicobacter pylori.

Přírodní léčba refluxu

Přírodní alternativou inhibitorů protonové pumpy bez vedlejších účinku jsou přípravky založené na chioské mastiše. Masticha je v současnosti nejčastější a nejvyhledávanější přírodní léčbou refluxního onemocnění – je účinná, nezatěžuje organismus a je relativně levná. K dispozici je řada přípravků s odpovídajícím obsahem mastichy pro užívání při refluxu. Zdůrazňuji to, protože právě obsah mastichy je z hlediska efektivity léčby zásadní. Vhodným alternativám se věnuji dále.

Úskalí přírodní léčby refluxní choroby jícnu

  1. Mastichu jsem na reflux doporučil mnoha přátelům a přátelům mých přátel. Nyní již k těmto doporučením přidávám i zásady užívání, které uvádím dále v textu. Zjistil jsem totiž, že neúspěch mastichové kúry při refluxu ve většině případů způsobuje volba nevhodného doplňku stravy spojená s užíváním příliš nízké dávky čisté mastichové složky.
  2. I masticha může mít nežádoucí účinky pro konkrétního pacienta: Při užívání mastichy mějte na paměti, že může snižovat krevní tlak. Podle dosavadních zjištění normalizuje krevní tlak u uživatelů s vysokým krevním tlakem, ale v praxi se ukázalo, že v malém počtu případů dále snižuje i nízký krevní tlak. U osob s nízkým krevním tlakem je nutné nejméně po dobu prvních sedmi dnů užívání snížit doporučenou dávku na polovinu a pravidelně kontrolovat krevní tlak.

Dieta při refluxu

Úprava jídelníčku při refluxu může zmírnit nepříjemné příznaky, sama o sobě ale nevede k vyléčení. Doporučují se zejména potraviny s vysokým obsahem vlákniny a dodržování „středomořské diety“: ovoce, zelenina, celozrnné pečivo, nenasycené tuky.O vhodném stravování při refluxním onemocnění se podrobně píše v Dieta při refluxu: co jíst a čemu se naopak vyhnout?

Užívání mastichy při refluxu

Pryskyřice řečíku lentišku je tradičním receptem pro zdravé zažívání. Řeší nejen nepříjemné projevy refluxu (pálení žáhy. kyselost a zápach z úst), ale snižuje i vracení kyseliny. Vedle žvýkání surových mastichových krystalů, kdy se blahodárné látky uvolňují do úst, jícnu a žaludku máme k dispozici řadu doplňků, které jsou z hlediska léčebného využití pohodlnější a přesnější s ohledem na správné dávkování: mastichové kapsle a volný prášek mastichy nebo prášek v sáčcích.

Správné užívání a dávkování mastichy

Pro efektivní léčbu refluxu je důležité dodržet několik jednoduchých zásad užívání mastichy:

  1. Při refluxu užívejte mastichu v dávce nejméně 1.300 mg denně, případně vyšší až do 2 gramů denně. (Předávkování nepřichází v případě mastichy v úvahu, ale vyšší dávka nebude již nijak zvyšovat efektivitu léčby.)
  2. Mastichu neužívejte současně s jídlem, ale nejméně 30 minut před jídlem a po jídle s nejméně dvouhodinovým odstupem.
  3. Užívejte ověřené přípravky z originální mastichy se 100% nebo velmi vysokým obsahem mastichy.
  4. Při refluxu užívejte mastichu v prášku přímo nebo v kapslích. K mé lítosti musím žvýkání mastichových slz v tomto případě z doporučení vynechat, protože neumožňuje kontrolované dávkování. Rozhodně ale neuděláte chybu, pokud budete žvýkání surové mastichy kombinovat s užíváním dále uvedených doplňků stravy dle libosti.

Mastichové kapsle

Mastichové kapsle jsou výborná volba. Při výběru volte kapsle se 100% obsahem mastichy. Mastichu doplněnou o další složky má smysl zvolit jen v případě, že má daná složka pro léčbu přínos. Tady jsou mnou doporučené mastichové kapsle:

  1. Masticha Strong&Pure
    • Čistá masticha bez přísad, obsah kapsle 350 mg. Je v různých balení po 20, 40, 240 a 480 kapslích. Doporučuji to velké balení, protože vychází cenově velmi dobře.
    • Užíváte 4 kapsle denně obvykle rozložené na ranní a večerní dávku.
    • Koupíte v každé drogerii DM, v lékárnách a zaručeně přímo na Masticlife.cz
  2. MastichaTherapy mastichové kapsle
    • Čistá masticha, 350 mg v kapsli, dóza 90 kapslí.
    • Užíváte 4 kapsle denně stejně jako Masticha Strong&Pure.
    • Vychází dráž, než Masticha Strong&Pure a koupíte je v Masticha shopu.
  3. Masticha+ Prebiotic
    • Masticha kombinovaná s výtažkem z kořene čekanky. Obsah kapsle 370 mg. Balení po 160 kapslích.
    • Užíváte 6 kapslí denně – 3 ráno a 3 večer. V kapsli je 222 mg mastichy, proto je nutné užívat větší počet kapslí.
    • Inulín (výtažek čekanky) je skvělé prebiotikum a k užívání s mastichou se hodí jako podpora střevní mikroflóry. (Naopak probiotika – živé kultury s mastichou současně neužívejte, resp. nejméně s odstupem několik hodin.)
    • Cenově výhodná varianta kúry. Koupíte u Dr. Max, v Pilulce i třeba v Alze nebo přímo na Masticlife.cz

Masticha v prášku

Mastichu v prášku zvolíte ze dvou důvodů:

  • Pokud máte problém s polykáním kapslí, což je u některých pacientů s refluxem dost běžné.
  • Pokud chcete nechat působit mastichu i v ústech a v krku při bolest krku, zápachu z úst a podobně.

Obsah účinné složky je stejný jako v případě kapslí – drcené pryskyřičné slzy mastichy, čistý přírodní produkt. Na rozdíl od kapslí je ale v případě volného prášku vždy přidaná další složka zabranující lepení a zajištující sypký obsah. Mastichový prášek můžete vybírat jen ze dvou možností:

  1. MastichaTherapy Powder
    • Drcená masticha s inulinem, obsah dózy 60 gramů.
    • Užíváte 3 – 4 gramy obsahu denně ve dvou dávkách. Odměření může být poněkud problematické.
    • V Čechách koupíte asi jen Masticha shopu
  2. Masticha Comfort
    • Mastichový prášek v sáčcích po 2 gramech. V balení je 28 sáčků. Velmi praktické řešení – každý sáček představuje přesně odměřenou dávku.
    • Užíváte 2 sáčky denně. 
    • Koupíte v mnoha eshopech nebo přímo na masticlife.cz

Galerie doporučených mastichových doplňků stravy

Výše uvedená léčiva z mastichy jsem shrnul ještě do obrazové galerie s odkazy na stránky výrobce nebo distributora, kde najdete aktuální informace o doporučeném užívání a cenách.

Masticha Refluxní choroba jícnu (reflux)

Masticha Strong&Pure

Mastichové kapsle ve 100% čistotě. Pro mě volba číslo 1 při refluxu a při souvisejících potížích. Zde je varianta velkého balení 240 kapslí, ale koupit můžete i malá balení po 20 nebo 40 kapslích.

Masticha v sáčku Refluxní choroba jícnu (reflux)

Masticha Comfort

Mastichový prášek v sáčcích. Pokud cítíte nepříjemnou pachuť v ústech, bolest v krku, máte pocit zápachu z úst, je to ideální volba. Mastichu užíváte přímo, takže ji vychutnáte v ústech a účinkuje i v krku. Velmi snadno se užívá. Balení 28 nebo 140 sáčků.

Refluxní choroba jícnu (reflux)

Masticha Active Pack

Balíček dvou mastichových produktů v jednom. Skvělá volba pro celkové (čistě přírodní) posílení imunity. Nezapomeňte, že imunita začíná v žaludku a ve střevech a tato kombinace dává pro zvýšení imunity navíc ještě vitamin D3.