Řečík lentišek

Mastichový strom skinos se česky nazývá řečík lentišek. Latinské značení chioského řečíku lentišku je Pistacia lentiscus var. Chiu. Právě jenom chioský řečík lentišek dává blahodárnou mastichu.
řečík lentišek

Řečík lentišek se v různých variantách vyskytuje v celé široké oblasti východního Středomoří. Narazíte na něj na mnoha místech v Řecku. Často je součástí rozmanité vegetace pobřežních svahů. Skinos, mastichový strom se ovšem vyskytuje pouze v jižní oblasti Chiu. Proč právě pouze Pistacia lentiscus var. Chiu je zdrojem mastichy není zcela jistá. Možná je to specifickým podnebím, půdou ovlivněnou dávnou sopečnou aktivitou nebo kombinací více faktorů. Faktem ale je, že pokusy získávat pryskyřici s blahodárnými vlastnostmi z řečíků na jiných místech skončily vždy neúspěchem. Pistacia lentiscus můžete ve specializovaných obchodech koupit i u nás jako pokojovou rostlinu.

Řečíky z jihu ostrova Chios se na první pohled odlišují od jiných řečíků, ale to je pravděpodobně způsobeno tím, že snad každý stromek je v mastichovém kraji kultivován, a to i když roste na zdánlivě nepřístupném místě.

Oblast Mastichochoria (mastichové vesnice) je řečíku lentišku skutečně zcela zasvěcena a skinos je zde nejfrekventovanější dřevinou. Cílené získávání pryskřice a s tím spojená kultivace řečíků začala nejpozději začátkem letopočtu, pokud vycházíme pouze z dostupných údajů, takže masticha a její zdroj jsou zcela zásadním činitelem zdejší historie i kultury.

Vzhled a stavba řečíku lentišku

Řečík lentišek je stálezelený strom dosahující obvykle výšky 2 – 3 metry. Výjimečně můžete narazit i na exempláře vysoké přes 4 metry. Větví se velmi nízko u země, takže je někdy označován jako keř. Olistění mastichových stromů je poměrně husté, zvlášť pokud nejsou prořezané. Listy mastichy mají sytě zelenou barvu a je na nich dobře patrná struktura nažloutlého žilkování. Jsou relativně drobné, mají oválný tvar a na konci jsou mírně zašpičatělé. Uspořádané jsou ve skupinách po pěti.

Už samotné lístky jsou velmi aromatické. Řečík lentišek kvete obvykle v březnu. Má drobné rudé květy uspořádané do tvaru špičatých hroznů.Kmen stromu má šedou až hnědou barvu a je velmi strukturovaný, a to i pokud si odmyslíte pravidelné zářezy, kterými se získává pryskyřice. U starších exemplářů dosahuje řečíku podobně úctyhodného vzhledu jako staré olivy, i když se s mim věkově nemůže srovnávat.

Řečík lentišek

Vývoj řečíku lentišku

Řečík lentišek roste pomalu, plného vzrůstu a vývoje dosahuje až mezi 40. a 50. rokem. Mastichu může produkovat již po 5. roce života, přičemž maximální produkce pryskyřice dosahuje v 15 letech. Řečík se dožívá více než 100 let, ale po přibližně v 70 letech věku rostliny se produkce mastichy rapidně snižuje. Průměrný roční výnos jedné rostliny je 150 – 180 gramů surové mastichy. Maximální výnosy mastichy z jednoho stromu dosahují až 2 kilogramů. Přestože se řečíky obecně dožívají kmetského věku a dosahují tomu odpovídající velikost, na jihu Chiu se s takovými exempláři nesetkáte. Tady je cílem výnos mastichy a tu staré stromy dávají již jenom minimálně.

Ochrana chioské mastichy

Jak již uvádím výše, řečík lentišek je rozšířen v celé oblasti Středozemního moře a v oblasti Mezopotámie. Na západě se s ním potkáte v Maroku i ve Francii a na východě zase až v Iránu a Iráku.

  • Stejný a přesto jiný je na jihu Chiu, jen ten roní slzy mastichy.

Produkce pryskyřice řečíku lentišku na Chiu je institucionálně chráněna v Evropské unii označením oblasti původu (PDO) a chráněným názvem Chios Masticha. Všichni pěstitelé, majitelé mastichových stromů, jsou sdruženi v Chios Masticha Growers Association, což je prakticky monopolní dodavatel pravé Chios mastichy celosvětově.

Řečík lentišek