Obr Garantua
Francouzský spisovatel François Rabelais (1494 – 1553) se ve své knize uvádí, že obr Gargantua, si čistí zuby párátky vyrobenými ze dřeva mastichy. Gargantua byl vydán v roce 1534.
Chirurgické nitě
Masticha se používá k výrobě chirurgických nití. Stehy zhotovené touto nití se vstřebávají do těla a nevyžadují řezání.
Egypt
Podle Johanna Michaela Wanslebana, německého teologa a cestovatele z poloviny 17. století, pozoruhodní Egypťané používali k ochucení svých nádob na vodu mastichou, aby dodali vodě příjemnější chuť.
Tkalcovství
V tkalcovství a bavlnářství se používá jako barvivo. Jako stabilizátor škrobového materiálu a zejména hedvábí.
Gilberts Anglicus
Na konci 13. století se o ní dozvěděl lékař známý pod jménem jako Gilberts Anglicus, který léčil v Londýně. V jeho Compendium Medicine uvádí „Diacerasus“. Lék na slezinu, který obsahuje třešňovou šťávu, skořici a mastichu.
Pilulky Lady Websterové
Jedno z nejznámějších katartik 19. století. století, pilulky Lady Websterové, se vyrábělo z aloe, mastichy a růžového oleje.
Rhazes
Rhazes (868-932 n. l.), perský filosof a lékař, se považoval za islámskou verzi Hippokrata. Doporučoval směs jílu a mastichy jako materiálu na plombování zkažených zubů a žvýkání mastichy těhotným ženám, aby se jim vrátila chuť k jídlu.Jaká jsou tajemství mastichy a mastichových hájů? Podle Asociace pěstitelů mastichy jsou to tato výše jmenovaná.