Refluxní choroba jícnu

O onemocnění jícnu, oslabeném jícnovém svěrači, pálení žáhy i kyselosti v ústech slyšíme stále častěji. Masticha může v této oblasti účinně pomoci.

Projevy a důsledky refluxu

Refluxní choroba jícnu je nepříjemné onemocnění, které se bezprostředně projevuje tzv. pálením žáhy a kyselým nebo hořkým pocitem v ústech. Kromě těchto přímých projevů je reflux častou příčinou zánětu jícnu a hlasivek, chrapotu a zubního kazu.

Při refluxní chorobě neplní správně svoji funkci jícnové svěrače. Obsah žaludku se přes oslabený jícnový svěrač dostává zpět do jícnu a dále zpět do trávicího traktu. Kyselina chlorovodíková společně s kyselými částmi jídel poškozují sliznici jícnu, hltanu a úst. Průvodním jevem je pak pálení na hrudi a v krku a nepříjemný pocit hořkosti v ústech. Jednotlivé nebo kombinované důsledky refluxu jsou:

  • zápach z úst
  • zubní kaz a záněty dásní
  • pálení v krku
  • chrapot a problémy s hlasem
  • astma
  • kašel 
  • zánět jícnu

Příčiny a diagnostika

Je nutné vzít na vědomí, že potíže jícnového svěrače v průběhu života někdy potkají každého nebo téměř každého. Pokud si odmyslíme poměrně časté potíže u malých dětí, může reflux vyvolat určitá strava (zejména kořeněná) nebo nápoje (zejména alkohol). Příčinou může být i stres a psychika.

Problémem jsou chronické potíže. Pokud příznaky přetrvávají je nezbytné vyhledat vyšetření odborného lékaře. Diagnostika se provádí různými způsoby od vyšetření slin a kyselosti v ústech až po gastroskopii.

Vynikající úvod do problematiky, popis diagnostiky a léčby je v v textu s názvem Extraezofageální refluxní choroba – mezioborový konsenzus, který byl uveřejněn v Časopise lékařů českých 2011. Článek mimo jiné konstatuje stoupající prevalenci refluxní choroby a dalších poruch jícnu a současně je dává do souvislosti s problémy jiných orgánů včetně podrobného výčtu všech projevů. Součástí článků je rozsáhlý přehled doporučené literatury.

Masticha při refluxu

Je pravděpodobné, že odborný lékař navrhne léčbu refluxu za pomoci šetrných přírodních prostředků, které nemají vedlejší efekty a nezatěžují organismus.

Pryskyřice řečíku lentišku je tradičním přírodním receptem na pálení žáhy a zápach z úst. Obvykle se žvýkají surové mastichové krystaly, přičemž se blahodárné látky uvolňují do úst, jícnu a žaludku.

Kapsle s mastichou

Účinnější formou jsou mastichové kapsle, potravinový doplněk pro správné fungování zažívacího systému, které obsahují čistý mastichový prášek a účinnou látku dopravují přímo do místa působení. Kapsle s mastichovým práškem bez přísad jsou nejúčinnější. Pro prevenci se případně užívají i kapsle s mastichovým práškem doplněným o prebiotika v poměru 60 : 40.

  1. Masticha Masticlife Strong&Pure
  2. Masticlife Prebiotic: masticha s inulinem

Mastichové sáčky

Sáčky jsou alternativou pro uživatele mastichy, kteří mají obtíže s polykáním kapslí. Mastichové sáčky Comfort obsahují přešně odměřenou denní dávku v kombinaci s inulinem. Masticha pusobí nejen v žaludku ale již v ústech a jícnu.

strong

Masticlife Strong&Pure

Mastichové kapsle se stoprocentním obsahem mastichy. Pokud trpíte refluxní chorobou jícnu. Dávkování 2 krát dvě tablety denně, vždy alespoň půl hodiny před jídlem.
Další informace
prebiotic

Masticlife Prebiotic

Masticha s inulinem v kapslích.
Další infnormace
Masticlife Masticha Comfort

Masticlife Comfort: sáčky

Pohodlné užívání, drcený mastichový prášek s inulinem. Přesně odměřená dávka.
Masticha_Plus_pack

Masticha Plus

Pro normální zažívání, funkci imunitního systému, normální stav kostí a činnost svalů
Podpora zažívání a díky vitamínu D3 i podpora imunity
masticha-active

Masticha Active

Pro normální zažívání, funkci imunitního systému, normální stav kostí a činnost svalů
Masticha+ D3 spolu s inulinem

Zkušenosti uživatelů Masticlife

V našem blogu jsou k dispozici autentická vyjádření uživatelů kapslí Masticlife včetně těch, kteří refluxem trpí. Přestože mnoho z nich považuje mastichové kapsle ze účinnou léčbu refluxní choroby jícnu, jsme skeptičtější. Masticha totiž spíše velmi účinně tlumí nepříjemné důsledky nesprávné funkce jícnového svěrače a dává pocit vyléčení. Je nepravděpodobné, že by mastichová kúra dokázala svěrač "napravit". V každém případě sledujeme výzkum a budeme velmi rádi, pokud se potvrdí náš omyl a naopak nadšení mnoha pacientů. 

Zkušenosti a rady uživatelů mastichy