Masticha zabíjí helicobacter pylori

Uvádíme stručný výtah původního textu Mastic Gum Kills Helicobacter pylori („Masticha zabíjí helicobacter pylori“), který byl uvěřejněn v The NEW ENGLAND JOURNAL of MEDICINE koncem roku 1998. Text zároveň komentujeme a uvádíme na pravou míru chyby, které sami autoři nebo editoři později opravili.

Dávkování mastichy proti h. pylori

Dokonce i nízké dávky mastichové pryskyřice – 1 g denně po dobu dvou týdnů (pozn.: Pozor, v mnoha zdrojích se chybně uvádí 1 mg, což je chyba, která vznikla překlepem při přepisu) – mohou velmi rychle vyléčit peptické vředy, přitom není jasné, jaký mechanismus takový účinek způsobuje. Zjistili jsme, že masticha je účinná proti Helicobacter pylori, což by mohlo vysvětlit její lečebný účinek u pacientů s peptickým vředem.

Masticha je pryskřice získávaná z kmene a hlavních listů (pozn.: Ve skutečnosti se masticha nezískává z listů, ale kromě kmene i z vedlejších větví) řečíku lentiškuJe používaná jako přísada pokrmů v oblasti Středozemního moře. Klinicky byla pryskyřice účinná při léčbě benigních žaludečních vředů a dvanáctníkových vředů. U krys vykazovala masticha cytoprotektivní a mírné antisekreční vlastnosti. Posuzovali jsme antibakteriální vlastnosti mastichové pryskyřice proti Helicobacter pylori.

… Následuje popis procesu testování

Tyto výsledky naznačují, že masticha má reálnou antibakteriální účinnost proti Helicobacter pylori. Tato vlastnost mastichy přinejmenším částečně vysvětluje účinnost mastichy při léčbě žaludečního vředu.

Autoři textu Masticha zabíjí helicobacter pylori:

  • Farhad U. Huwez, M.R.C.P., Ph.D.
    • Barnet General Hospital, Barnet, Herts EN5 3DJ, United KingdomDebbie Thirlwell, B.Sc.
  • Alan Cockayne, Ph.D.
  • Dlawer A.A. Ala’Aldeen, Ph.D., M.R.C.Path.
    • University Hospital, Nottingham NG7 2UH, United Kingdom
Masticha zabíjí helicobacter pylori