Infekce | Důsledky | Diagnostika | Léčba
Infekce helicobacter pylori je závažné onemocnění žaludku a dvanáctníku. Mnoho pacientů s helikobakterem slyší o tomto onemocnění poprvé až v okamžiku, kdy jim lékař oznamuje výsledky vyšetření a objasňuje příčiny bolesti, nevolnosti, nadýmání... Přitom Infekcí helicobacter pylori a souvisejícími potížemi trpí podle odhadů celá polovina populace.

Co je helicobacter pylori
Helicobacter pylori (někdy také helikobakter pylori) je bakterie kolonizující žaludeční sliznici. Helikobakter žije v povrchových vrstvách sliznice žaludku a dvanáctníku a na zdejší kyselé, pro bakterie extrémně nepříznivé prostředí se velmi dobře adaptuje. V žaludku, kde se pH pohybuje okolo 1, si helikobakter z močoviny vytváří zásaditý amoniak, který jej chrání před zničením vlivem žaludečních šťáv.
Trocha historie
Bakterie helicobacter pylori byla popsána poměrně nedávno - teprve v roce 1982, kdy australští vědci John Robin Warren a Barry Marshall poukázali na její význam při vzniku vředových chorob žaludku a dvanáctníku. Helicobacter p. ale není nijak mladá. Podle provedených simulací se objevuje před 60000 lety ve východní Africe a z ní se společně s lidským hostitelem rozšiřuje do ostatních částí světa. Pro milovníky historie bude velmi zajímavá časová osa peptického vředového onemocnění a Helicobacter pylori, které vede od Hippokrata až k modernímu výzkumu.
O významu objevu helikobakteru p. a jeho důsledků svědčí i fakt, že za "za objev bakterie Helicobacter pylori a její role při zánětu žaludku a žaludečním vředu" byla Barry Marshallovi a Johnu Warrenovi udělena v roce 2005 Nobelova cena za fyziologii a lékařství.
Výskyt helicobacter pylori
Helicobacter pylori patří v dnešní době mezi nejrozšířenější infekce. Dle statistik touto infekcí trpí kolem 50 % světové populace. Přitom většina infikovaných (asi 90 % všech lidí s helikobakterem) ani netuší, že je infekcí zasažena. Je to zejména tím, že se helicobacter zpočátku nijak výrazně neprojevuje a že prvotní příznaky jsou snadno zaměnitelné s běžnými trávícími obtížemi. Výraznější zdravotní problémy spojené s rozšířením bakterie v žaludeční sliznici jsou často prvními příznaky, kterých si pacient všímá.
Infekce helicobacter pylori je spojena se žaludečním a duodenálním vředem. H. pylori se vyskytuje téměř u všech pacientů s duodenálním vředem a u většiny pacientů se žaludečním vředem. Kromě toho je helikobakter klasifikován jako karcinogen 1. třídy.
Důsledky infekce h. pylori
Helicobacter pylori způsobuje bakteriální infekci sliznice žaludku a dvanáctníku s různými průvodními obtížemi, které mohou vyústit až v chronický zánět, případně v rakovinu žaludku. Helicobacter pylori tedy způsobuje zejména žaludeční vředy a je považován za hlavní příčinu žaludečního karcinomu. Včasná diagnostika a moderní léčba ale dokáže helikobakter eliminovat a zabránit vzniku komplikací. Důležitá je samozřejmě i prevence a ochrana před infekcí.
Přenos h. pylori
Infekce helikobakterem probíhá orálně přenosem z jiného člověka. Podle aktuálních poznatků je pravděpodobný oro-orální i feko-orální přenos z nakažené osoby nebo z předmětů, s nimiž byla infikovaná osoba v kontaktu. V prvním uvedeném případě se lze nakazit slinami nemocného člověka - přímo např. při líbání a nepřímo například použitím neumytého nádobí či příboru po nakaženém člověku. Druhá uvedená cesta přenosu je spojena s nedostatečnou hygienou jak subjektu, tak objektu infekce. I z těchto důvodů má infekce často původ v dětství, přičemž k rozvoji potíží a příznaků dochází až v dospělosti.
Příznaky helikobakteru
Při rozvoji infekce dochází k poškození přirozené hlenovité ochranné vrstvy žaludeční stěny, na kterou začnou působit žaludeční kyseliny, čímž se vyvolá gastritida (zánět žaludku). V tuto chvíli nakažený člověk pociťuje příznaky přirovnatelné k pálení žaludku a jícnu. Je několik potíží, které infekci h. pylori signalizují:
- nadýmání,
- pálení žaludku a bolesti v oblasti břicha,
- nevolnost a zvracení,
- nechutenství a pocity špatného trávení.
Pokud pociťujete tyto žaludeční problémy pravidelně a dlouhodobě, je rozvoj infekce velice pravděpodobný, tedy Helicobacter pylori se usadil ve sliznici žaludku, kde se množí.
Helicobacter pylori test

Zjistit, zda jste infikování helicobacter pylori, můžete docela snadno a v pohodlí domova, pokud použijete testovací sadu Masticlife Helicobacter pylori Test.
V balení najdete kromě návodu nádobku s kapalinou a odběrovou tyčinkou a testovací kazetku. Pro vyšetření budete potřebovat vzorek stolice.
Příprava testu
Provedení testu
Vyhodnocení



Účinnost mastichy při léčbě helicobacter pylori

Masticha je doslova přírodní zabiják bakterií helicobacter pylori. Je alternativou k náročné antibiotické léčbě.
Při léčbě infekce helicobacter pylori je vhodné užívat čistý mastichový prášek v kapslích. Masticha bez přísad se tak dostane přímo do místo žádaného účinku. Doporučená denní dávka je 1.200 - 1.400 mg. Masticha by se měla užívat před jídlem, a to nejméně 20 minut. Dávku je vhodné rozdělit na dvě části. V praxi se tedy 350 mg kapsle čistého prášku užívají po dvou dvakrát denně ráno a večer.
Ideální z hlediska složení i s ohledem na optimální dávkování jsou mastichové kapsle značky Masticlife, konkrétně Strong&Pure. Masticlife vyrábí i další typy stejně jako jiní výrobci, ale ty mají uplatnění v jiné aplikaci, než je léčba infekce helicobacter pylori.
Masticlife Strong&Pure najdete v mnoha eshopech levněji než u výrobce, často jsou k dispozici také velká balení za zlevněnou cenu.