Helicobacter pylori: infekce, důsledky, diagnostika, léčba

h. pylori

Infekce helicobacter pylori je závažné onemocnění žaludku a dvanáctníku. Mnoho pacientů s helikobakterem slyší o tomto onemocnění poprvé až v okamžiku, kdy jim lékař oznamuje výsledky vyšetření a objasňuje příčiny bolesti, nevolnosti, nadýmání. Přitom infekcí helicobacter pylori a souvisejícími potížemi trpí podle odhadů celá polovina populace.Lečba helicobacter pylori je poměrně náročná a zdlouhavá. Tradiční antibiotickou léčbu dokáže nahradit šetrnější přírodní kúra s pomocí správně zvolené a dávkované mastichy, která helicobacter pylori ničí.

Co je helicobacter pylori?

Helicobacter pylori (někdy také helikobakter pylori) je bakterie kolonizující žaludeční sliznici. Helikobakter žije v povrchových vrstvách sliznice žaludku a dvanáctníku a na zdejší kyselé, pro bakterie extrémně nepříznivé prostředí se velmi dobře adaptuje. V žaludku, kde se pH pohybuje okolo 1, si helikobakter z močoviny vytváří zásaditý amoniak, který jej chrání před zničením vlivem žaludečních šťáv.

Helicobacter pylori: infekce, důsledky, diagnostika, léčba

Trocha historie

Bakterie helicobacter pylori byla popsána poměrně nedávno – teprve v roce 1982, kdy australští vědci John Robin WarrenBarry Marshall poukázali na její význam při vzniku vředových chorob žaludku a dvanáctníku. Helicobacter p. ale není nijak mladá. Podle provedených simulací se objevuje před 60000 lety ve východní Africe a z ní se společně s lidským hostitelem rozšiřuje do ostatních částí světa. Pro milovníky historie bude velmi zajímavá časová osa peptického vředového onemocnění a Helicobacter pylori, která vede od Hippokrata až k modernímu výzkumu.O významu objevu helikobakteru p. a jeho důsledků svědčí i fakt, že za „za objev bakterie Helicobacter pylori a její role při zánětu žaludku a žaludečním vředu“ byla Barry Marshallovi a Johnu Warrenovi udělena v roce 2005 Nobelova cena za fyziologii a lékařství.

Výskyt helicobacter pylori

Helicobacter pylori patří v dnešní době mezi nejrozšířenější infekce. Dle statistik touto infekcí trpí kolem 50 % světové populace. Přitom většina infikovaných (asi 90 % všech lidí s helikobakterem) ani netuší, že je infekcí zasažena. Je to zejména tím, že se helicobacter zpočátku nijak výrazně neprojevuje a že prvotní příznaky jsou snadno zaměnitelné s běžnými trávícími obtížemi. Výraznější zdravotní problémy spojené s rozšířením bakterie v žaludeční sliznici jsou často prvními příznaky, kterých si pacient všímá.Infekce helicobacter pylori je spojena se žaludečním a duodenálním vředem. H. pylori se vyskytuje téměř u všech pacientů s duodenálním vředem a u většiny pacientů se žaludečním vředem. Kromě toho je helikobakter klasifikován jako karcinogen 1. třídy.

Důsledky infekce h. pylori: co způsobuje Helicobacter?

Helicobacter pylori způsobuje bakteriální infekci sliznice žaludku a dvanáctníku s různými průvodními obtížemi, které mohou vyústit až v chronický zánět, případně v rakovinu žaludku. Helicobacter pylori tedy způsobuje zejména žaludeční vředy a je považován za hlavní příčinu žaludečního karcinomu. Včasná diagnostika a moderní léčba ale dokáže helikobakter eliminovat a zabránit vzniku komplikací. Důležitá je samozřejmě i prevence a ochrana před infekcí.

Přenos h. pylori

Infekce helikobakterem probíhá orálně přenosem z jiného člověka. Podle aktuálních poznatků je pravděpodobný oro-orální i feko-orální přenos z nakažené osoby nebo z předmětů, s nimiž byla infikovaná osoba v kontaktu. V prvním uvedeném případě se lze nakazit slinami nemocného člověka – přímo např. při líbání a nepřímo například použitím neumytého nádobí či příboru po nakaženém člověku. Druhá uvedená cesta přenosu je spojena s nedostatečnou hygienou jak subjektu, tak objektu infekce. I z těchto důvodů má infekce často původ v dětství, přičemž k rozvoji potíží a příznaků dochází až v dospělosti.

Příznaky helikobakteru

Při rozvoji infekce dochází k poškození přirozené hlenovité ochranné vrstvy žaludeční stěny, na kterou začnou působit žaludeční kyseliny, čímž se vyvolá gastritida (zánět žaludku). V tuto chvíli nakažený člověk pociťuje příznaky přirovnatelné k pálení žaludku a jícnu. Je několik potíží, které infekci h. pylori signalizují:

 • nadýmání,
 • pálení žaludku a bolesti v oblasti břicha,
 • nevolnost a zvracení,
 • nechutenství a pocity špatného trávení.

Pokud pociťujete tyto žaludeční problémy pravidelně a dlouhodobě, je rozvoj infekce velice pravděpodobný, tedy Helicobacter pylori se usadil ve sliznici žaludku, kde se množí.

Diagnostika – helicobacter pylori test

Pro diagnostiku helicobacter pylori je rozhodující odborné gastroskopické vyšetření, ale relativně velmi přesné výsledky dává i domácí test. Zjistit, zda je původcem vašich žaludečních potíží skutečně helicobacter pylori, můžete docela snadno a v pohodlí domova. Pro testování použijte testovací sadu Helicobacter pylori Test.

V balení najdete kromě návodu nádobku s kapalinou a odběrovou tyčinkou a testovací kazetku. Trochu nepříjemné může být, že vyšetření probíhá ze vzorku stolice, ale pokud se budete řídit návodem, proběhne test rychle a bez komplikací.

Příprava testu

 • Vzorek stolice dejte do čisté a suché nádoby.
 • Otevřte barevné víčko nádoby na odběr vzorku (součást balení testu).
 • Po odšroubování uzávěru, na kterém je připevněná tyčinka, odeberte vzorek tak, že tyčinku postupně ponoříte do vzorku stolice na 3 – 4 různých místech. Opatrně odstraňte přebytečnou stolici, která zůstane v rýhování na konci odběrové tyčinky!

Provedení testu

 • Uzávěr s odběrovou tyčinkou vraťte do nádoby a uzávěr dobře zašroubujte. Důkladně protřepejte obsah nádoby, aby se vzorek stolice řádně promíchal s roztokem v nádobě.
 • Nádobu se vzorkem držte barevným uzávěrem směrem nahoru a vrchol uzávěru důkladně očistěte. Po odlomení hrotu uzávěru funguje nádoba jako kapátko. Otočte nádobu uzávěrem dolů a kápněte 3 – 4 kapky z obsahu nádoby do kulatého okna testovací kazety.

Vyhodnocení

 • Výsledek vyhodnoťte po 5 – 10 minutách. (Po 15 minutách je test neplatný, nevyhodnocujte jej.)
 • Jedna čára zobrazená pod písmenem C ve výsledkovém okně: negativní výsledek.
 • Čáry zobrazené pod písmeny C a T ve výsledkovém okně znamenají: pozitivní výsledek.
 • Pokud se do 20 minut nezobrazí žádná čára pod písmeny C a T ve výsledkovém okně: neplatný výsledek. (Pravděpodobně došlo k chybě v postupu nebo byla testovací kazeta poškozená a test je nutné zopakovat.)

Přírodní léčba helicobacter pylori

Účinnost mastichy při léčbě helicobacter pylori

Jak se zbavit Helicobacter pylori bez antibiotik? Masticha byla v rámci výzkumu označena dosti expresivně jako „zabiják helicobacter pylori“. Masticha je tak při správném užívání alternativou k náročné antibiotické léčbě. Mastichová kúra nezkracuje délku léčby a tak eradikce helikobakteru trvá obvykle 5 – 6 týdnů.

Užívání a dávkování mastichy při helicobacteru

Pro úspěšnou léčbu infekce je nutné volit správné přípravky, užívat dostatečnou dávku mastichy a užívat ji dostatečně dlouho. Dodržujte tyto zásady:

 1. Volte mastichu v kapslích. Pokud máte problém s polykáním kapslí, užívejte prášek v sáčcích v přibližně 1,2 násobku doporučené dávky.
 2. Užívejte nejméně 1.200 mg, optimálně 1.400 – 2.000 mg denně. Dávku rozdělte a užívejte ráno a večer.
 3. Při výpočtu denní dávky čtěte podrobně složení mastichového přípravku a počítejte pouze s čistým obsahem mastichy. Pro léčbu helicobacter pylori nemají dodatečné látky význam. (Ideální jsou přípravky s mastichou bez přísad.)
 4. Užívejte před jídlem nejméně 30 minut nebo nejdříve 2 hodiny po jídle.
 5. Užívejte nejméně 6 týdnů a to i pokud se vám uleví dříve. Optimálně užívejte 60 dní.

Doporučená masticha

Originální chioská masticha je účinná při léčbě infekce helicobacter pylori sama o sobě, takže s ohledem na cenu vybírejte ideálně přípravky se 100% obsahem mastichy bez zbytečného balastu. To nejlepší je zde:

 1. Masticha Strong&Pure – kapsle 
  • Čistá masticha bez přísad, obsah kapsle 350 mg. Je v různých balení po 20, 40, 240 a 480 kapslích. Velké balení pokryje kompletně mastichovu kúru.
  • Užíváte 4 – 5 kapslí denně obvykle rozložené na ranní a večerní dávku.
  • Koupíte v každé drogerii DM, v lékárnách a zaručeně přímo na Masticlife.cz
 2. MastichaTherapy mastichové kapsle 
  • Čistá masticha, 350 mg v kapsli, dóza 90 kapslí.
  • Užíváte 4 – 5 kapslí denně stejně jako Masticha Strong&Pure.
  • Vychází dráž, než Masticha Strong&Pure a koupíte je v Masticha shopu.
 3. Masticha Comfort
  • Prášek, pokud máte problém s polykáním kapslí.
  • Mastichový prášek v sáčcích po 2 gramech. V balení je 28 sáčků. Velmi praktické řešení – každý sáček představuje přesně odměřenou dávku.
  • Užíváte 2 sáčky denně.
  • Koupíte v mnoha eshopech nebo přímo na masticlife.cz

Galerie doporučené mastichy při léčbě helicobacter pylori

Helicobacter pylori: infekce, důsledky, diagnostika, léčba

Masticha Strong&Pure, 240 kapslí

Toto jedno velké balení mastichových kapslí vydrží na celou mastichovou kúru při infekci helicobacter pylori. V kapslích je pouze čistá masticha, takže užíváte 4 kapsle denně. Prodává se také v menším balení, ale to se vám při helikobakteru nevyplatí. Můžete kombinovat i s dalšími mastichovými výrobky.

Chios Masticha, čistá, mastichové kapsle, 90 kapslí Helicobacter pylori: infekce, důsledky, diagnostika, léčba

Mastiha Therapy, 90 kapslí

V podstatě totožný přípravě jako Masticha Strong&Pure, balení v dóze na rozdíl od blisterů. Vychází o něco dráž a musíte koupit alespoň dvě balení.

Helicobacter pylori: infekce, důsledky, diagnostika, léčba

Mastichový prášek v sáčcích – Masticha Comfort

Comfort se jmenuje proto, že se „komfortně“ užívá. Je to varianta pro případ, že těžce polykáte prášky. Užíváte dva sáčky denně.