Léčivé účinky mastichy

A její prospěšný vliv na lidský organismus jsou známé tisíciletí. O všestranném použití mastichy se můžeme dočíst ve starých lékařských knihách a herbářích. Z hlediska moderní vědy ovšem nejde o fakta, ale o pouhá tradovaná tvrzení, tedy o domněnky neověřené seriózním výzkumem.

Vědecké týmy se účinky a léčebným použitím mastichy začaly zabývat až koncem 20. století. Výsledky mnohdy předčily původní předpoklady.

Na těchto stránkách přináším překlady článků o výzkumech provedených v různých oblastech léčebného použití mastichy. V textech uvádím i seznam literatury a odkazy na použité zdroje.

Masticha, účinky

Jaké tedy jsou účinky mastichy a na co cílí masticha terapie? Aktuální EU povolené tvrzení "masticha přispívá k normálnímu zažívání" již v praxi obstojí jen v případě, že za příspěvek k normálnímu zažívání budeme považovat významné léčivé vlastnosti mastichy v oblasti zažívání, které často v účinnosti zásadně předčí běžně dostupné léky.

Důležitým aspektem přitom je, že chios masticha je čistě přírodní surovina (pokud se vyhnete preparátům, které mastichu s nějakými umělými připravky kombinují). Masticha terapie je zároveň čistá přírodní procedura.


Masticha terapie, užití

Kde tedy masticha zaručené pomáhá?


Jakou mastichu užívat

Jsem velkým milovníkem mastichy a tu pravou původní - kousky pryskyřice - doporučuji žvýkat pravidelně. Pokud netrpíte žádnými velkými obtížemi, nehledíte na pravidelnost, je to ideální a navíc přírodní forma. Žvýkání ale není pro každého. Pro někoho může být únavné nebo esteticky a společensky nevhodné. V tom případě volte mastichové kapsle nebo šáčky. Jsou poměrně snadné na užívání a velmi účinné přímo v žaludku.

Při preventivním užívání se vyplatí prebiotické kapsle kombinující prášek z mastichy s čekankovým inulinem. Masticlife Prebiotic vycházejí levněji a stačí užívat 1 - 2 kapsle denně. Balení pak vydrží až déle než 5 měsíců.

Při léčbě infekce helicobacter pylori, při refluxu, silném pálení žáhy... jsou nutné čisté kapsle v dávce až 1,5 gramu denně. Ideální je produkt od asociace výrobců mastichy nebo složením totožný, ale levnější Masticlife Strong&Pure.

Pro pohodlné užívání mastichy v přesném dávkování je vhodná Masticha Comfort, která obsahuje vysokou dávku mastichy balenou po sáčcích pro přímé užívání. Je to výborný produkt, pokud máte potíže s polykáním kapslí, což je při refluxu a zažívacích potížích časté.

Trávicí systém a Helicobacter pylori

Jaké má masticha účinky na trávící systém? Uleví obtížím?

Právě prevence a léčba onemocnění trávicího systému je téma, kterému je při výzkumu chioské mastichy věnovaná největší pozornost. Průlomový byl v tomto směru článek Masticha zabíjí helicobacter pylori, který popisuje překvapivé výsledky při testování mastichy u pacientů s žaludečním vředem a infekcí helicobacter pylori.


další studie a účinky

a dál...?

 • Oldřiška
  Doporučuji, velmi příjemný, citlivý ke kůži. Byla jsem překvapena a velmi spokojená.
  Oldřiška
  Sprchový gel s mastichovým olejem a aloe
 • Ota, 66
  cca týždeň po užívaní mastichy sa začne prejavovať úlava. Užíval som celý mesiac 2 x 2 kapsle. Problémy zmyzeli.
  Ota, 66
  Masticlife Strong&Pure | Tráviace ťažkosti
 • Beata, 36
  Pri uzivani mastichy sa mi trocha upokojilo travenie,hlavne znizil zapach z ust a plag na zuboch:-)
  Beata, 36
  Masticha Large tears | Tráviace ťažkosti
 • Jozefína 43
  Méně častější záchvaty (žaludeční/žlučníkové?), ani na opakovane gastroskopii a sono vyšetření vlastně nikdy nezjistili, co mi přesně je, uzavřeli to jako funkční porucha trávení. Až masticha mi pak snížila četnost záchvatů a odstranila následné nadýmání a tlak v oblasti trávící trubice – pocit, jako při špatně polknutém prášku. Brala jsem ji ale většinou spíše nárazově, teď se snažím ji brát dlouhodoběji, opravdu pravidelně a v dávce 2+2 kapsle denně a doufám v ještě znatelnější zlepšení.
  Jozefína 43
  Masticlife Strong&Pure | Zažívací obtíže
 • anonym, 47
  Zmírnění potíží.
  anonym, 47
  Masticlife Strong&Pure | Zažívací obtíže
 • Světlana, 47
  Mela jsem dlouholete potize se zazivanim, prvni vredy jsem mela v 16-ti. Naposledy lecene v roce 1998 Helikobacter pilori dvakrat trojkombinaci antibiotiku, za nedlouho se znovu vratil. Od te doby jsem uz nechtela zadna antibiotika a nelecila jsem se vubec. V roce 2017 byla jsem na vysetreni u gastroenterologa, ktery mi doporucil mastichu, kterou jsem brala 2 krat denne po dvou kapslich. Neverila jsem, kdyz mi pan doktor rekl, ze Helikobaktera jiz nemam. On mozna ani sam moc neveril protoze nehlede na testy krve a stolici, udelal jeste biopsii. Jsem stastna, ze se mohu vylecit s pomoci prirodnich latek. Jsem moc vdecna lidem, ktere nasli tuto informaci a prodavaji mastichu v CR.
  Světlana, 47
  Masticlife Strong&Pure | Masticlife Strong&Pure
 • anonym
  Vyborne vysledky, zlepseni po cca 1 mesici uzivani 2x denne 2 tablety. Po vysazeni opetovne zazivaci potize cca po 3 mesicich. Nyni uzivam dlouhodobe 1x denne 2 tablety a dlouhodobe skvele vysledky.
  anonym
  Masticlife Strong&Pure | Infekce helicobacter pylori
 • anonym
  Masticha začala účinkovať na druhý deň po začatí užívania. Za 3 týždne Helicobacter Pylori zmizol – preverené pomocou niekoľkých testov na Helicobactera.
  anonym
  Masticlife Prebiotic | Infekcia helicobacter pylori