Masticha je unikátní pryskyřice

Masticha je název pro pryskyřici získávanou z řečíku lentišku v jižní oblasti řeckého ostrova Chios. Kromě českého "masticha" se můžete setkat i označením mastiha, mastika, mastic nebo mastix.

Pryskyřice z ostrova Chios

Chioská masticha je surovina ceněná již od starověku. Její unikátní účinky a relativně malá oblast výskytu výrazně ovlivňovaly osudy ostrova Chios, jeho historii, architekturu, kulturu i mentalitu obyvatel.

Mastichový strom - řečík lentišek - dává účinnou mízu pouze na Chiu, přestože divoce roste v celé oblasti Středozemního moře. Zřejmě kombinace klimatu, složení půdy a tradiční kultivace jsou důvodem, proč pokusy o produkci mastichy na jiných místech, dokonce i v jiných částech ostrova, selhávají. Krásná oblast mastichových vesnic je ze tří stran obklopená mořem a krasnými plážemi a ze severu je chráněna horami a citrusovými sady.

Antická žvýkačka

Surová pryskyřice je tradičně užívaná formou žvýkání jako lék nebo prostě jen pro příjemný pocit dřevitoovocné vůně a chuti. Postupně se ale stala i surovinou pro výrobu dalších pochutin, léků a přípravků.

Poznané účinky mastichy a její použití se v průběhu věků mění jen málo a moderní studie v zásadě jen potvrzují nebo doplňují poznatky starověkých botaniků a lékařů. Tradiční využití je zejména v péči o zdraví zažívacího traktu od úst až po žaludek a střeva. Čistá masticha například jako jediná substance zabíjí v žaludku bakterie helicobacter pylori, původce zánětů žaludku a dvanáctníku a pravděpodobnou příčinu zhoubných žaludečních nádorů.

Masticha - základní faktaS mastichou se stejně jako s podobnými jedinečnými spojuje mnoho polopravd a mýtů. Zde jsou základní fakta.

Masticha? Správnou a správně...Pokud užíváte mastichu "jen" pro chuť a jako preventivní zdravotní podporu nebo pro léčbu konkrétních potíží, zorientujte se v nabídce a vyberte správný produkt.

Použití a účinky mastichy

Odhlédněme od mastichy jako historicky první "žvýkačky" a zaměřme se na výčet jejích účinků v oblasti lidského zdraví, které jsou spojeny hlavně s antibakteriálním a ochranným efektem pryskyřice.

Účinnost v žaludku a zažívacím systému: léčba infekce helicobacter pylori (v tomto případě je masticha zcela unikátní), léčba refluxní choroby jícnu. Účinnost mastichy jako ochranného faktoru proti ateroskleróze. Účinnost v dentální hygieně: redukce plaku, hojení dásní...

Mastichové produkty

V případě použití pro léčebnou terapii má smysl mluvit pouze o použití čisté mastichy nebo derivátech, které čistou mastichu nebo mastichový olej obsahují ve významné míře. Pro gastronomii a výrobu cukrovinek se používá masticha v malých koncentracích nebo pouze jako příchuť.

Nejvyšší účinnost mají surové mastichové pryskyřičné kousky (slzy) a čistý mastichový prášek v kapslích bez přísad (na českém trhu pod názvem Strong&Pure). Kromě toho jsou účinné i potravinové doplňky s přidanými prebiotiky, vitaminy a minerály pro specifické zdravotní potíže.