Masticha pro snížení cholesterolu

Masticha je účinná pro stabilizaci hladiny cholesterolu, takže snižuje riziko aterosklerózy a pomáhá předcházet infarktu myokardu, cévním mozkovým příhodám a dalším vážným onemocněním. Pro správnou účinnost mastichy je ale nezbytná správná volba vhodného přípravku a správné dávkování.

Základem pro dobrou účinnost mastichy pro snížení hladiny cholesterolu je výběr správné formy a správné dávkování. Shrnul jsem pro vás všechny podstatné informace:

 1. Co je cholesterol a proč se o něj máme zajímat.
 2. Jak v oblasti snížení hladiny cholesterolu v krvi funguje masticha.
 3. Jakou mastichu vybrat? Je pro léčbu vysokého cholesterolu účinnější prášek z mastichových slz nebo mastichový olej?
 4. Jak dávkovat mastichu pro snížení hladiny cholesterolu v krvi.
Masticha pro snížení cholesterolu

Co je cholesterol a proč nás zajímá

Cholesterol je tuk (nazývaný také lipid), který vaše tělo potřebuje ke správnému fungování. Příliš mnoho špatného cholesterolu může zvýšit riziko onemocnění srdce, mrtvice a dalších problémů. Lékařský termín pro vysokou hladinu cholesterolu v krvi je porucha lipidů, hyperlipidémie nebo hypercholesterolémie.

Cholesterol je přenášen krví a je navázán na bílkoviny. Tato kombinace bílkovin a cholesterolu se nazývá lipoprotein. Podle toho, co lipoprotein nese, existují různé typy cholesterolu. Jsou to:

Masticha pro snížení cholesterolu

Zlý (špatný) cholesterol LDL

 • Lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL). LDL, „špatný“ cholesterol, přenáší částice cholesterolu po celém těle. LDL cholesterol se usazuje ve stěnách tepen, které jsou pak tvrdé a úzké.

Hodný cholesterol HDL

 • Lipoprotein o vysoké hustotě (HDL). HDL, „dobrý“ cholesterol, zachycuje přebytečný cholesterol a odvádí ho zpět do jater.

Nebezpečí vysokého cholesterolu

Při vysoké hladině cholesterolu se v cévách mohou tvořit tukové usazeniny. Nakonec se tyto usazeniny zvětšují a ztěžují průtok krve tepnami. Někdy se tyto usazeniny mohou náhle rozbít a vytvořit sraženinu, která způsobí srdeční infarkt nebo mrtvici.

Jak masticha působí na cholesterol

Snižuje masticha cholesterol? Následující výhody mastichy jsou podloženy pouze klinickými studiemi. Nezapomeňte se před užíváním mastichy poradit s lékařem.

Vysoká hladina LDL cholesterolu představuje kritický rizikový faktor pro srdeční onemocnění a mrtvici. Díky svým vlastnostem snižujícím hladinu cholesterolu může být masticha dobrou volbou pro ty, kteří chtějí zlepšit své kardiovaskulární zdraví.

Studie zjistila, že vysoká konzumace mastichy vede ke snížení hladiny celkového cholesterolu v séru, LDL, poměru celkového cholesterolu a HDL, lipoproteinu (a), apolipoproteinu A-1 a apolipoproteinu B. 11 Snižuje také ALT, AST a GGT (známky poškozených jater).

I když výzkum stále pokračuje, současné poznatky prokázaly, že masticha může pomoci snížit hladinu LDL (špatného) cholesterolu. Souvisí to se zlepšením počtu určitých bílkovin, které v těle přenášejí cholesterol, což pomáhá zabránit jeho blokování kardiovaskulárního systému. U lidí bylo zjištěno, že masticha snižuje hladinu cholesterolu, což může hrát roli při srdečních chorobách. 22

Shrnutí studií využití mastichy při léčbě vysokého cholesterolu

Masticha by se mohla používat ke snížení hladiny cholesterolu a zlepšení kardiovaskulárního zdraví. Lidé, kteří konzumovali mastichu po dobu osmi týdnů, zaznamenali snížení hladiny cholesterolu a cukru v krvi, přičemž výraznější snížení bylo zaznamenáno u osob s nadváhou. Nejúčinnější formou mastichy pro snížení hladiny cholesterolu v krvi je esenciální mastichový olej.

Nevyskytly se žádné „zjistitelné vedlejší účinky“, a studie naznačují, že masticha by se mohla používat ke snížení vysoké hladiny cholesterolu a cukru v krvi u osob s nadváhou/obezitou a také ke kontrole hladiny cukru a cholesterolu v krvi u jinak zdravých osob.

Užívání mastichy pro snížení cholesterolu

Kolik gramů mastichy nebo mastichového oleje užívat, aby se Vám snížila hladina cholesterolu v krvi? Studie uvádí, že u testovaných, u nichž došlo ke zlepšení hladiny cholesterolu a cukru v krvi, užívali jednu z těchto kúr:

 • Mastichový esenciální olej 10 mg dvakrát denně po dobu 3 měsíců. Celkem tedy 20 mg denně.
 • Mastichový prášek (drcené slzy mastichy, čisté, bez přísad) 330 mg třikrát denně po dobu 3 měsíců. Celkem nejméně 1 g a případě až 2,8 g denně.

Při uvedené kúře došlo k výraznému snížení hladiny cholesterolu o 12 % – 20 %. Přitom lepších výsledků dosáhli uživatelé mastichového oleje.

Volba vhodného přípravku

Vzhledem ke zjištěné účinnosti mastichy můžete volit mezi doplňky stravy založenými na mastichovém oleji nebo prášku z drcených slz mastichy.

 • Vždy si zkontrolujte, zda kupujete doplněk stravy s originální chioskou mastichou.
 • Prostudujte pečlivě obal, aby jste zjistili gramáž mastichy, popřípadě dalších látek v doplňku stravy. Počítejte jen s čistou mastichovou složkou.
 • Dodržujte doporučené dávkování při vysoké hladině cholesterolu.
 • Dodržujte dobu, délku a způsob užívání.
 • Mastichu jste si vybrali také proto, že se jedná o čistě přírodní látku. Ujistěte se tedy, že i případné ostatní složky doplňku stravy, který užíváte, jsou přírodního rostlinného původu.

Mastichový olej

S ohledem na provedené studie je mastichový olej nejvhodnější formou mastichy pro snížení hladiny cholesterolu.

Pro snížení hladiny cholesterolu užívejte asi 20 mg esenciálního mastichového oleje perorálně.

Jak v praxi mastichový olej dávkovat

Na trhu zatím nejsou k dispozici želatinové kapsle s mastichovým olejem, takže jsme odkázáni na standardní balení oleje v malých lahvičkách.

U tohoto balení může být problematické, jak odměřit správnou dávku, ale i na to máme řešení. Pokud si koupíte mastichový olej na českém trhu, bude pravděpodobně vybaven jednoduchým kapátkem. Jedna kapka má hmotnost asi 10 – 14 mg.

Masticha pro snížení cholesterolu
 • Ráno a večer užijte nejméně 1 kapku esenciálního mastichového oleje na lžičce.
 • Mastichový olej spolkněte a zapijte vodou nebo jinou tekutinou.
 • Užívejte nejméně dva měsíce.
Masticha Vital

Masticha Vital je nový doplněk stravy kombinující mastichový olej a probiotika. Dávkování je tedy jednoduché.

Ověřený mastichový olej a Masticha Vital koupíte například na Masticha nebo na Masticha Masticlife.

Mastichový prášek

Masticha v prášku se používá jako doplněk stravy. Je k dispozici také v kapslích pro přesné dávkování. Pokud kupujete kapsle, zkontrolujte složení kapsle a při dávkování počítejte pouze s obsahem čisté mastichové složky. (Každý doplněk stravy musí mít český popis a v něm bude složení uvedeno.)

Dávkování mastichového prášku pro snížení hladiny cholesterolu

 • Vyberte z nabídky mastichy na českém trhu. Já vždy doporučuji osvědčené Masticha Masticlife a nejlépe Strong&Pure.
 • Užívejte 3 x denně 350 mg mastichy. Při volbě dávky vycházejte vždy z obsahu čisté mastichy v konkrétním přípravku. V případě Masticha Strong&Pure je obsahem jen čistá masticha, takže užíváte 3 x 1 kapsli.
 • Užívejte nejméně 2 měsíce.
Masticha pro snížení cholesterolu

Největší výběr prášku a mastichových kapslí je na Masticha Masticlife. Při cholesterolu doporučuji velké balení Masticha Strong&Pure. Najdete ho také v lékárnách a v DM drogérii.

Co dodržovat a na co si dát pozor

V případě, že trpíte zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi, rozhodně nezapomínejte na obecná doporučení a zásady:

 1. Dodržujte vhodná dietní opatření. U lékaře jistě dostanete přehledný popis vhodných a nevhodných jídel.
 2. Mějte dostatek pohybu.

Při nákupu mastichy se držte pravidel, která na tomto webu mnohokrát opakuji. Pozor u mastichového oleje. Musí jít vždy o esenciální olej mastichy. Prodávají se také mastichové příchutě a mastichová voda (což je název pro vodu vzniklou při destilaci oleje), které nemají účinnost a vhodné jsou opravdu jen jako příchutě.

Citované studie:

 1. Kartalis A, Didagelos M, Georgiadis I, Benetos G, Smyrnioudis N, Marmaras H, Voutas P, Zotika C, Garoufalis S, Andrikopoulos G. Effects of Chios mastic gum on cholesterol and glucose levels of healthy volunteers: A prospective, randomized, placebo-controlled, pilot study (CHIOS-MASTIHA). Eur J Prev Cardiol. 2015 Aug 26. pii: 2047487315603186. [Epub ahead of print] PubMed PMID: 26311707. ↩︎
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26311707/ ↩︎