Žaludeční vředy: příznaky, vyšetření a léčba


Co je žaludeční vřed?

Žaludeční vřed je souhrnné označení pro vředové choroby, které postihují sliznici žaludku a také na žaludek navazujícího dvanáctníku. Vředy se kromě žaludku mohou vyvinout i v jícnu a vzácně v tenkém střevě. Žaludeční vřed je zánětlivé onemocnění spojené s poškozením žaludeční sliznice vlivem kyseliny chlorovodíkové. Na tvorbě žaludečních vředů se zásadním způsobem podílí bakterie Helicobacter pylori.

h. pylori

Jak vznikne žaludeční vřed?

Žaludeční vřed vzniká zánětem žaludeční sliznice, která je poškozena působením kyseliny chlorovodíkové. Zdravé žaludeční stěny jsou proti kyselině, která jako součást žaludečních šťáv slouží společně s enzymy k trávení potravy, chráněny vrstvou hlenu. Pokud je ale z nějakého důvodu ochrana narušena, tvoří se na žaludeční stěně vřed.

S ohledem na aktuální poznatky lze za hlavní příčinu žaludečních vředů označit helicobacter pylori. Jedná se o velmi rozšířenou bakterii, která výborně přežívá i v kyselém prostředí žaludku, oslabuje ochranu sliznice a způsobuje zánět.

Vznik peptických vředů může být spojen i s užíváním léků, které oslabují odolnost žaludeční sliznice. Dalšími faktory podporujícími vznik žaludečního vředu je také stres, alkohol a kouření.

Příznaky žaludečních vředů

Projevy a bolesti

Úvodem je potřeba říci, že se i velký žaludeční vřed nemusí u pacienta nijak projevovat. To ale nastává spíše ve výjimečných případech.

Jak bolí vřed na dvanácterníku a jak žaludeční?

  • Typickým projevem žaludečního vředu je svíravá bolest v nadbřišku, kterou pacient pociťuje zejména při jídle nebo do dvou hodin od posledního jídla.
  • Naopak vřed na dvanáctníku bolí spíše nalačno nebo až 4 hodiny po jídle a příjem potravy v případě vředu dvanáctníku bezprostředně bolesti spíše ulevuje.

Velmi častými průvodními jevy žaludečních vředů je tzv. pálení žáhy a pocit kyselosti v krku. Návrat kyseliny a pálivý pocit v jícnu je pak často i důvodem zvracení.

Rozsah projevů žaludečního vředu obvykle nesvědčí o jeho velikosti. Pacient s malým vředem může trpět rozsáhlými projevy a naopak velký vřed se nemusí u jiného pacienta vůbec projevovat.

Diagnostika žaludečních vředů

Diagnóza

Při vyšetření lékař zjišťuje anamnézu zejména v souvislosti s bolestivými projevy při příjmu potravy a také s případným výskytem krve ve stolici. Součástí vyšetření je i informace o složení jídelníčku pacienta a o jeho celkovém životním stylu. Po klasickém vyšetření břišní oblasti pohmatem obvykle následuje endoskopie zažívacího traktu v horní části – gastrofibroskopie. Při gastrofibroskopii je možná kontrola žaludku a dvanáctníku díky optice v zavedené hadičce. Současně je při gastroskopii možné odebrat vzorky žaludeční sliznice a vředu. 

Vyšetření helicobacter pylori

Ze vzorku odebraného při gastrofibroskopii je možné také bezpečně stanovit přítomnost Helicobacter pylori, hlavního původce vzniku žaludečních vředů. Test na Helicobacter pylori si může pacient provést i doma díky jednoduché samovyšetřovací sadě: testu.

Léčba žaludečních vředů

Konvenční léčba antibiotiky

Pokud pomineme léky na tlumení bolesti, které snižují kyselost žaludku a samy o sobě problém neřeší, je v rámci klasické medikamentózní léčby běžné šestitýdenní užívání kombinace léků a antibiotik. Používají se přípravky tlumící tvorbu žaludeční kyseliny (blokátory H2-receptorů) v kombinaci s látkami, které neutralizují kyseliny (antacida) a antibiotiky pro likvidaci Helicobacter pylori.

Mastichová kúra

Pryskyřice řečíku lentišku – masticha – je populární a účinnou léčebnou alternativou k dlouhodobému užívání medikamentů. Masticha jako zabiják helikobakteru se vypořádává s hlavní příčinou vzniku žaludečních vředů a působí tak současně proti příznakům i příčině infekce. Díky vysoké účinnosti při zklidnění sliznice pociťují pacienti úlevu od bolestí a pálení žáhy velmi rychle.

1,4 g čisté mastichy po dobu 4 – 6 týdnů

Doporučená mastichová kúra představuje 1,4 g čisté mastichy denně po dobu 4 – 6 týdnů podle rozsahu infekce. Ideální je forma prášku a s ohledem na přesné dávkování čistý prášek v kapslích. Pro zjištění hmotnosti mastichy v konkrétním přípravku vždy odečtěte ostatní složky, které jsou z hlediska léčby žaludečního vředu bezvýznamné. To se týká prebiotik, probiotik, vitaminů, protispékavých složek atd.

Masticha Strong&Pure

Ověřený přípravek Masticha Strong&Pure je ideální z hlediska složení (čistá masticha bez přísad) i obsahu kapslí (350 mg). Užívají se 2 x 2 kapsle denně, takže je zajištěna přesná doporučená denní dávka mastichy. Užívat mastichu je ve všech případech nutné nejméně půl hodiny před jídlem anebo 2 hodiny po posledním jídle.

Mastichový prášek

Volně balený mastichový prášek se některým pacientům snáze užívá (zapíjí se vodou nebo se může ve vodě rozmíchat). Je ale obtížné správně odměřit denní dávku a rozdělit ji alespoň na 2 užití denně. Mastichový prášek obsahuje obvykle jen 60 % mastichy (zbytek je doplněn inulinem), takže denní dávka prášku činí asi 23,5 gramu, tedy orientačně 2 x 12 g prášku denně.

Masticha Comfort

Alternativa je tedy Masticha Comfort: mastichový prášek s inulinem – sáčky. Přesně odměřená dávka mastichy pro pohodlné užívání.

Další možnosti alternativní léčby

Přírodní a homeopatická léčba žaludečních vředů a helicobacter pylori s výjimkou mastichy prakticky neexistuje. Recepty heřmánku nebo kořene kostivalu, stejně jako některá homeopatika působí na zmírnění bolesti, ale příčinu neřeší.

Komplikace a následky žaludečních vředů

Změna životního stylu a dieta

Vyléčený žaludeční vřed se často vrací, pokud pacient nezmění životní styl a stravovací návyky. Problémem je kouření, pití kávy, alkoholu a dráždivých nápojů, potraviny s vysokým obsahem tuku a soli, stres a některé léky (prý třeba Ibalgin). Pokud vznik žaludečních vředů souvisí se způsobem našeho života a stravováním, je dobré dbát:

  • na zdravé a pravidelné jídlo
  • omezení stresu v práci a doma
  • dostatek odpočinku
  • nekouřit
  • vyhnout se zbytečnému pití alkoholu
  • omezit ostrá a kořeněná jídla
  • sycené nápoje
  • příjem kofeinu

Přírodní masticha pro léčbu žaludečních vředů

Pokud vám byla lékařem doporučena masticha pro léčbu žáludečních vředů nebo pokud jste se pro mastichovou terapii sami rozhodli, využijte mastichového nákupního rádce.

Zároveň na českém a slovesnkém trhu doporučuji přípravek Masticha Strong&Pure, což je certifikovaný produkt obsahující čistou mastichu bez přísad, takže v případě žaludečních vředů ideální. U prodejců najdete Mastichu Strong&Pure samostatně nebo v různých balíčcích a cenově zvýhodněných množstevních variantách.

Počítejte s tím, že pro úspěšnou kúru, která představuje 1,4 g čisté mastichy denně, budete potřebovat nejméně 160 kapslí a nejlépe 240 kapslí. Pro dlouhodobou kúru se vyplatí Masticha Strong&Pure Economy Double Pack.

Masticha

Doporučení autora

Pro léčbu vředových onemocnění, stejně jako při infekci helicobacter pylori doporučuji velké balení Masticha Strong&Pure. Vyjde přesně na 60 dní užívání 1,4 g denně – ideální mastichová kúra. Pokud se bude léčit celá rodina, zvolte Double Pack.