Nákupní rádce

Jakou mastichu vybrat? Kde koupit? 

Často se mě známí a znamí známých ptají na konkrétní mastichové produkty. Chtějí vědět, co vybrat a kde nakoupit. A já vždycky zdůrazňuji, že mnoho mastichových produktů považuji za suvenýry a zajímavosti a nikdy by mě nenapadlo kupovat je hodnotit nebo doporučovat. Za opravdu „mastichové produkty“ považuji vlastně jen docela malé množství výrobků. Pokud jde o otázku, kde nakoupit, dokážu určitě dobře poradit, pokud jste v Čechách, v Řecku nebo na Slovensku.

Mastichový prášek a mastichové kapsle

Volba: mastichový prášek? Mastichové kapsle? Žvýkací pryskyřice?

Jakou mastichu vybrat? Kde koupit? 

Často se mě známí a znamí známých ptají na konkrétní mastichové produkty. Chtějí vědět, co vybrat a kde nakoupit. A já vždycky zdůrazňuji, že mnoho mastichových produktů považuji za suvenýry a zajímavosti a nikdy by mě nenapadlo kupovat je hodnotit nebo doporučovat. Za opravdu „mastichové produkty“ považuji vlastně jen docela malé množství výrobků. Pokud jde o otázku, kde nakoupit, dokážu určitě dobře poradit, pokud jste v Čechách, v Řecku nebo na Slovensku.

Mastichový prášek/kapsle s mastichovým práškem

Přestože logika velí, abych jako první zmínil mastichové slzy (či krystaly, pokud chcete), začínám výčet mastichových výrobků mastichovým práškem a z něj odvozenými mastichovými kapslemi. Ty se staly v posledních letech nejžádanějším a nejfrekventovanějším mastichovým produktem v Čechách a na Slovensku.

Mastichové kapsle jsou sice v Čechách označovány za potravinový doplněk, ale mnoho uživatelů je považuje za lék. Protože jim přinášejí vyléčení nebo úlevu při mnoha potížích, které uvádím v kapitole věnované účinkům mastichy a léčbě.

Nákupní rádce masticha

Co očekávat u mastichových kapslí

V případě mastichové kúry, tedy zejména pokud užíváte mastichu při helicobacter pylori nebo při refluxu jícnuje vždy podstatná celková dávka čisté mastichy. Pokud jsou v prášku jakékoli přísady, jsou z hlediska léčby a účinku buď negativní nebo neutrální. Do mastichového prášku se kvůli snažší výrobě často přidává inulin až v 50% poměru. 

Inulin vám jistě neuškodí, je to zcela přírodní surovina, která projde trávicím systémem, ale z hlediska léčby mastichou je neutrální. Nečekejte od kapslí s přidaným inulinem žádnou vyšší účinnost. I přesto lze mastichu s přidaným inulinem v některých případech doporučit. Většinou je totiž výrazně levnější, než čistý prášek, takže potřebná dávka čisté mastichy může přijít levněji. Navíc inulin je přírodní vláknina, která může prospívat zdraví střev.

Kupujte pouze origilální mastichu z Chiu

Při nákupu samozřejmě vždy ověřte, zda nakupujete výrobek tradičního známého výrobce, kde je záruka, že kupujete skutečně originální mastichu z Chiu.

Nákupní rádce masticha

Kde koupit mastichové kapsle?

V Čechách je situace s nákupem mastichových kapslí docela jednoduchá. Prvotřídní kapsle z originálního prášku bez přísad jsou pod značkou Masticlife vyráběny v Čechách a dají se koupit nebo objednat v každé lékárně. Koupíte je také v mnoha e-shopech, stačí zadat masticlife do vyhledávače a vybrat oblíbený obchod nebo zajímavou cenu.

Masticha Strong&Pure

Osobně doporučuji Masticha Strong&Pure, což je balení čistých kapslí bez přísad v blistrech po 40 kapslích. 350 mg kapsle se pohodlně dávkují podle potřeby od 1 do 4 kapslí denně, výjimečně i 6 kapslí.

Masticha+ Prebiotic

Masticha+ Prebiotic, což je mastichový prášek s přimíchaným inulinem. Jsou v obřím balení po 160 kapslích v dóze. Výhodou může být, že vás při dlouhodobé kúře vyjde dávka mastichy (obvykle 1400 mg denně) levněji, než Masticha Strong&Pure.

Masticha Capsules

Na českém trhu se prodávají také kapsle vyráběné přímo na Chiu Asociací pěstitelů mastichy. A to pod značkou Mastihatherapy a pod jednoduchým názvem Masticha Capsules

Kvalita zaručena, ale zcela shodná surovina vychází výrazně dráž. Koupit se dají například v eshopu s mastichovými produkty nebo v některých lékárnách. Pokud jste v Řecku dají se v lékárnách koupit tyto kapsle v dózách nebo blistrech. A je to tam prakticky jediná alternativa, kterou zvažovat.

Na Slovensku je podobná situace jako v Čechách. Slovenský distributor originální mastichy prodává Masticlife i Mastihatherapy kapsle.

Kde koupit mastichové sáčky?

Tamtéž. Mastichové sáčky jsou pro ty, kteří mají problémy s polykáním kapslí. Masticha se vysype ze sáčku do úst a pohodlně se „sní“. Masticha Comfort je přesně nasáčkovaná masticha v kombinaci s inulinem.

Často se mě známí a znamí známých ptají na konkrétní mastichové produkty. Chtějí vědět, co vybrat a kde nakoupit. A já vždycky zdůrazňuji, že mnoho mastichových produktů považuji za suvenýry a zajímavosti a nikdy by mě nenapadlo kupovat je hodnotit nebo doporučovat.

Za opravdu „mastichové produkty“ považuji vlastně jen docela malé množství výrobků. Pokud jde o otázku, kde nakoupit, dokážu určitě dobře poradit, pokud jste v Čechách, v Řecku nebo na Slovensku.

Moje doporučení, jakou mastichu a kde koupit?

  1. Kupujte jen čistou mastichu bez přísad. Na trhu jsou i přísady, které si zlevňují výrobu, ale pro léčbu jsou kontraproduktivní (třeba živé kultury). Doporučuji Masticha Strong&Pure.
  2. Pokud vyjde potřebná dávka mastichy levněji v kapslích (sáčcích) s inulinem, kupte ji. Masticha prospívá zažívání, inulin zdraví střev. Obé jsou čistě přírodní látky!
  3. Vždy hleďte, zda kupujete originální Chios mastichu (v čínských eshopech, na Amazonu a eBay je pod názvem „masticha“ často nabízen prášek z jiných surovin).

Mastichové krystaly (Bílé zlato ostrova Chios)

Tohle je ta skutečná masticha, její původní, surová forma a po mnoho staletí vlastně jediná. Hodně výrobků s pouhou příchutí mastichy má v názvu slovo Masticha nebo Mastika nebo Mastic, podle země prodeje, ale nedejte se zmást, masticha v pravém slova smyslu jsou jen tyhle pryskyřičné slzy skanuté ze zářezů na kmeni a větvích řečíku lentišku.

Krystaly mastichy mají průzračnou až jantarovou barvu a někdy sytě hnědou barvu. 

Jak chutná žvýkací pryskyřice masticha?

Vyznačuje se výraznou vůní dřeva a ovoce a mají nasládlou chuť.

Nákupní rádce masticha

Tradiční surová masticha

Tohle je pravá masticha, tradiční forma mastichy, kterou znal Dioscorides i Kryštof Kolumbus. Mastichové slzy dostáváte v podstatě tak, jak byly sklizeny. Procházejí sice dlouhým procesem čištění a třídění, ale nijak se nepřetvářejí. Mastichové slzy jsou základní surovinou pro všechny mastichové produkty.

Na velikosti (ne)záleží

Slzy mastichy se třídí do skupin podle velikosti na:

  • malé
  • střední
  • velké

V rozdělení podle těchto velikostí si surovou mastichu můžete také koupit. Na velikosti nezáleží, pokud jde o účinky, ale různé frakce se vyznačují mírně odlišnou chutí a různým způsobem se mohou chovat při žvýkání. Velké kousky jsou mírně sladší, malé se zase pohodlněji dávkují.

Kde koupit pravou mastichu?

Nemyslete si, že je v Řecku snadné sehnat surovou mastichu. Velmi snadné je to samozřejmě na Chiu, ale jinak se masticha na rozdíl třeba od žvýkaček v běžných obchodech nabízí spíše výjimečně. Na druhou stranu se situace mění k lepšímu a tak občas narazíte na krabičky mastichy i v supermarketu. Ještě na přelomu tisíciletí, tedy docela nedávno, bylo možné mimo Chios sehnat mastichu jedině u cukráře, který vám odsypal z velkého balení, které používal jako přísadu do svých výrobků.

Pokud se dostanete na Chios je masticha k mání všude a v nejrůznějších balení. A pokud vás nezaujme nějaké balení jako suvenýr, raději kupujte mastichu balenou originálně od Asociace výrobců, jejich obaly jsou snadno rozpoznatelné a označené. Pokud si nejste jisty tady je vzhled balení originální mastichy. V Čechách i na Slovensku seženete surovou mastichu také snadno, a to právě tu originální od Asociace pěstitelů mastichy v balení od 10 g do 20 g a ve všech frakcích. Prodává se v mnoha eshopech i v bio obchodech. Český dovozce mastichy nabízí někdy také velká půlkilová a kilová balení.

Nákupní rádce masticha

Střední krystaly

Nákupní rádce masticha

Střední krystaly

Nákupní rádce masticha

Velké krystaly

Moje doporučení pro nákup surové mastichy je:

  1. Kupujte jen originální mastichu od Asociace pěstitelů mastichy. Balení poznáte snadno.
  2. Pokud kupujete větší množství najednou, spíše balení po 0,5 kg a 1 kg, sáhněte po často zvýhodněných nabídkách displej boxů.
  3. Můj tip: Kupte si od každé velikosti mastichy a při žvýkání je kombinujte.
  4. Ještě jeden tip: Žvýkání surové mastichy pro začátečníky.