Co je to masticha?

mastichový háj ostrova chios

Masticha stručně a jasně

O mastiše se toho můžete dočíst mnoho, často jde o nepřesné nebo nepravdivé informace. Snažím se vše uvádět na pravou míru v celém tomto webu. Pokud ale nechcete jít do podrobnosti a zajímá vás jednoduchá jasná definice, tady je.

Masticha v bodech


Masticha

Masticha je pryskyřice nízkého stálezeleného stromu řečíku lentišku.

Kde masticha roste?

Masticha (ta pravá účinná a nejkvalitnější) se získává na jediném místě na světě – v jižní části ostrova Chios.

Chioská Masticha – účinky

Blahodárné účinky nejkvalitnější chioské mastichy jsou známé nejméně dva tisíce let. Vzhledem ke vzrůstající poptávce a vysoké ceně mastichy se v průběhu středověku a ranného novověku začala v různé míře organizovat a kontrolovat její produkce. V současnosti má na produkci mastichy monopol Asociace pěstitelů chioské mastichy. Masticha se využívá jako léčivo, přísada potravin a cukrovinek a složka kosmetických přípravků a zubních past.

Kultivace

Kultivace a sběr mastichy probíhá tradiční organickou formou. Až na drobné změny se současný způsob neliší od středověkých postupů.

Unikátnost nejkvalitnější mastichy z Chiu

spočívá v její účinnosti při:

tulipány chios
Co je masticha?
Co je masticha?

Masticha – základní fakta


S mastichou se stejně jako s podobnými jedinečnými spojuje mnoho polopravd a mýtů. Zde jsou základní fakta.

1. je to pryskyřice

Můžete se setkat s mnoha produkty s názvem masticha. Masticha ale není likér, není to strom, není to pilulka, masticha je očištěná pryskyřičná slza v původní organické podobě.

Co je masticha?

2. není všelék

Účinnost mastichy je potvrzena zejména v oblasti zažívání, hygieny ústní dutiny, snižování tlaku a redukci cholesterolu. Aplikace pro hojení ran, podporu krvetvorby a podobné buď výzkumy nepotvrdily nebo se jimi vůbec nezabývaly.

3. surová pro terapii

Masticha a mastichový olej jsou používány často jako přísada pro ochucení a parfemování přípravků, pokrmů a pochutin. Pokud hledáte chuť, nemusíte hledět na koncentraci. Pokud hledáte účinek, zajímejte se o obsah čisté mastichy.