Masticha a probiotika

masticha vyzkum

Masticha v kombinaci s probiotiky

Doposud jsme se domnívali, že kombinace užívání mastichy s živými kulturami není možná jednoduše proto, že masticha urychluje jejich odumírání. Preparáty kombinující mastichu s probiotiky jsme proto vždy považovali za neúčinné a matoucí spotřebitele (pozor, nezaměňovat probiotika s prebiotiky), protože fakticky přidávají do mastichy jen mrtvou, neúčinnou látku.

Probiotika s mastichou v jednom přípravku nemají smysl?

Poslední dostupná studie v této oblasti sice potvrzuje, že přidávání probiotik do přípravků s mastichou nemá smysl, ale zároveň přináší i nové poznatky pro užívání mastichy společně s živými probiotickými kulturami. Důvod, proč nelze mastichu přímo kombinovat s probiotiky, je jednoduchý – silný antibakteriální účinek mastichy degraduje živé kultury na neúčinnou přísadu.

V případě mastichy a probiotik je tedy nutné dodržovat několikahodinový odstup užití každé z látek, tak aby probiotika neztratila na účinnosti. Poměrně novou možností je pak užívání mastichy a probiotik v dvoufázové kapsli (někdy se označuje také COMBICAPS nebo Double Action), kde jsou látky odděleny a také odděleně působí.

Kombinace mastichy a Laktobacilu

Společný výzkum univerzit v Ulsteru, Patře a Ioanině se v nové studii (2018) zaměřil na kombinaci přírodní mastichy a s živými probiotickými kulturami kmene Laktobacilu casei ATCC393.

Masticha je známá jako čistá přírodní pryskyřice z keříku Pistacia lentiscus, která podporuje správné zažívání a bojuje proti mnoha pocitům střevní a žaludeční nekonformity.

Živými probiotickými kulturami v rámci studie byla bakterie mléčného kvašení (laktobacil), který mění laktózu na kyselinu mléčnou, která potom dále vytváří ve střevech prostředí, které je nepřátelské pro patogenní bakterie. Mimo tohoto kladu pro střevní mikroflóru napomáhají laktobacily při trávení a brání růstu bakterií, které způsobují střevní záněty nebo průjmové onemocnění.

Obě zkoumané složky jsou tedy samy o sobě důležitými pomocníky při udržení normálního zažívání a řešení zažívacích a střevních potíží. Studie se pokusila zjistit, zda je lze užívat současně.

1.

Studie prokázala prospěšnost spojení užívání mastichy a laktobacilů.

2.

Studie prokázala úplnou životaschopnost živé probiotické kultury v kontaktu s mastichovým práškem pod dobu několika dní.

3.

Studie zjistila, že mastichový prášek a laktobacily jsou účinné jen při samostatném užívání, nikoli v rámci jednoho přípravku, tablety či kapsle. (Při spojení obou látek v jednom přípravku již po několika dnech rapidní rychlostí odumírá laktobacilová kultura.)

Kombinovat mastichu s Laktobacilem? Ano, ale odděleně

Novým poznatkem díky této studii tedy je, že čistou mastichu nebo mastichový prášek lze užívat současně s přípravky nebo pokrmy obsahující živé kultury. Navíc je možné tuto kombinaci i doporučit. 

  • Jediným omezením je, že je užívání nutné odděleně v samostatných přípravcích a s několikahodinovým časovým odstupem.

Anebo v revolučním novém doplňku stravy: Masticha Vital

Masticha Vital je založená na úplně nové technologii kapslí označované COMBICAPS, Double Action, kapsle v kapsli apod. Pojem kapsle v kapsli asi nejlépe vystihuje, o co jde:

  • Kapsle obsahuje kromě účinné dávky mastichy také menší kapsli, jejiž obsah je tak oddělen o mastichy.
  • Menší kapsle obsahuje dva kmeny laktobacilů.
  • Po užití se v žaludku rozpustí jen obal vnější kapsle a její obsah – masticha.
  • V žaludku se uvolní i menší kapsle s probiotiky, která jsou chráněna před prostředím žaludku i před působením mastichy, a putuje dále trávicím systémem.
  • Menší kapsle se rozpustí až v tenkém střevě a uvolní tedy laktobacily přímo v místě účinku.

V případě Masticha Vital je použit mastichový esenciální olej v kombinaci s 2 různými kmeny probiotik. Obsah je uzavřen v unikátní kapsli, kdy mastichový olej působí v žaludku a druhá (vnitřní) kapsle s probiotiky se uvolňuje až ve střevech.

Použití mastichy ve formě cenného esenciálního oleje v Masticha Vital je také poměrně unikátní. Důvodem je kombinovaná účinnost jak pro trávicí systém, tak i pro oběhový systém, kdy olej má vyšší účinnost pro snižování hladiny cholesterolu a pro snižování vysokého krevního tlaku.

Prohlédnout si tento doplněk stravy Mastichu Vital můžete na webu Masticha anebo Masticlife.

Masticha s probiotiky, laktobacily