Masticha a probiotika

masticha vyzkum

Masticha v kombinaci s probiotiky

Doposud jsme se domnívali, že kombinace užívání mastichy s živými kulturami není možná jednoduše proto, že masticha urychluje jejich odumírání. Preparáty kombinující mastichu s probiotiky jsme proto vždy považovali za neúčinné a matoucí spotřebitele (pozor, nezaměňovat probiotika s prebiotiky), protože fakticky přidávají do mastichy jen mrtvou, neúčinnou látku.

Probiotika s mastichou v jednom přípravku nemají smysl

Poslední dostupná studie v této oblasti sice potvrzuje, že přidávání probiotik do přípravků s mastichou nemá smysl, ale zároveň přináší i nové poznatky pro užívání mastichy společně s živými probiotickými kulturami.

Kombinace mastichy a Laktobacilu

Společný výzkum univerzit v Ulsteru, Patře a Ioanině se v nové studii (2018) zaměřil na kombinaci přírodní mastichy a s živými probiotickými kulturami kmene Laktobacilu casei ATCC393.

Masticha je známá jako čistá přírodní pryskyřice z keříku Pistacia lentiscus, která podporuje správné zažívání a bojuje proti mnoha pocitům střevní a žaludeční nekonformity.

Živými probiotickými kulturami v rámci studie byla bakterie mléčného kvašení (laktobacil), který mění laktózu na kyselinu mléčnou, která potom dále vytváří ve střevech prostředí, které je nepřátelské pro patogenní bakterie. Mimo tohoto kladu pro střevní mikroflóru napomáhají laktobacily při trávení a brání růstu bakterií, které způsobují střevní záněty nebo průjmové onemocnění.

Obě zkoumané složky jsou tedy samy o sobě důležitými pomocníky při udržení normálního zažívání a řešení zažívacích a střevních potíží. Studie se pokusila zjistit, zda je lze užívat současně.

1.

Studie prokázala prospěšnost spojení užívání mastichy a laktobacilů.

2.

Studie prokázala úplnou životaschopnost živé probiotické kultury v kontaktu s mastichovým práškem pod dobu několika dní.

3.

Studie zjistila, že mastichový prášek a laktobacily jsou účinné jen při samostatném užívání, nikoli v rámci jednoho přípravku, tablety či kapsle. (Při spojení obou látek v jednom přípravku již po několika dnech rapidní rychlostí odumírá laktobacilová kultura.)

Kombinovat mastichu s Laktobacilem? Ano, ale odděleně

Novým poznatkem díky této studii tedy je, že čistou mastichu nebo mastichový prášek lze užívat současně s přípravky nebo pokrmy obsahující živé kultury. Navíc je možné tuto kombinaci i doporučit. 

  • Jediným omezením je, že je užívání nutné odděleně v samostatných přípravcích.

Anebo v revolučním novém doplňku stravy: Masticha Vital

Mastichový olej v kombinaci s 2 různými kmeny probiotik je uzavřen v unikátní kapsi, kdy mastichový olej působí v žaludku a druhá (vnitřní) kapsle s probiotiky se uvolňuje až ve střevech.

Prohlédnout si tento doplněk stravy Mastichu Vital můžete na webu Masticha anebo Masticlife.

Masticha a probiotika