Chioská masticha se proslavila svými účinky na trávicí trakt – zejména při potížích, jako je infekce Helicobacter pylori, pálení žáhy nebo žaludeční vředy. Ale jak vlastně funguje? Jak je možné, že přírodní pryskyřice pomáhá tam, kde selhávají jiná řešení?



Nerozpustná, ale účinná
Na rozdíl od běžných látek, které se ve vodě rozpouštějí (například sůl nebo cukr), masticha se ve vodě nerozpouští. Tím pádem nezmizí ve žaludeční šťávě, ale zůstává částečně celistvá a může interagovat s prostředím žaludku jiným způsobem.
Když se dostane do žaludku, její částice změknou a rozvolní se – nikoli však do úplného rozpuštění. A právě to je důležité pro její lokální působení.
Masticha přilne ke sliznici
Několik studií potvrzuje, že masticha má mukoadhezivní vlastnosti – tedy schopnost přilnout k povrchu sliznice, který je pokrytý ochranným hlenem. Tuto hypotézu potvrdil např.:
- Výzkum publikovaný v Indian Journal of Pharmaceutical Education and Research (2022), kde byla masticha součástí mikrosfér pro cílenou léčbu H. pylori. Výsledky ukázaly, že masticha významně zvyšuje přilnavost částic ke sliznici a zlepšuje setrvání účinných látek v žaludku.
- Studie na zvířatech (PMC, 2007) sledovala účinek mastichy u potkanů s žaludečními a dvanáctníkovými vředy. Masticha vedla ke snížení kyselosti a rychlejšímu hojení sliznice, což napovídá, že působí právě v místě potřeby – na povrchu žaludku.
Lokální účinek = větší ochrana
Tím, že masticha neprochází rychle střevem, ale zůstává déle v žaludku a působí na jeho sliznici, dochází k:
- ochraně žaludeční sliznice před kyselinou
- postupnému uvolňování bioaktivních látek (triterpeny, mastichové kyseliny)
- podpoře přirozeného hojení vředů a podráždění
- inhibici růstu bakterie H. pylori



Závěr
Chioská masticha funguje jinak než běžné doplňky. Nejenže působí antibakteriálně, ale navíc fyzicky přilne k žaludeční sliznici, kde může chránit, hojit a pomáhat. Tento mechanický účinek je stále více zkoumán a vysvětluje, proč masticha funguje i tam, kde jiná řešení nezabírají.
Zdroje:
Mukoadhezivní vlastnosti mastichy
Titul: Formulation and Evaluation of Mucoadhesive Microspheres of Mastic Gum Resin for Targeting H. pylori
Zdroj: Indian Journal of Pharmaceutical Education and Research, 2022
Odkaz: https://archives.ijper.org/article/2031
Shrnutí: Studie potvrdila, že mikrosféry s obsahem mastichy vykazují výraznou přilnavost ke sliznici, což zvyšuje setrvání v žaludku a cílené působení proti H. pylori.
2. Studie na zvířatech – účinky na žaludeční sliznici
Titul: Effect of mastic gum on experimental gastric and duodenal ulcers in rats
Zdroj: Journal of Ethnopharmacology, 2007
Odkaz: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1797732
Shrnutí: Masticha snižovala kyselost, urychlovala hojení a chránila žaludeční sliznici. Účinek přičítán mimo jiné lokálnímu setrvání v žaludku.
3. Obecné farmakologické přehledy mastichy
Titul: Pharmacological properties of mastic gum: a review
Zdroj: Fitoterapia, 2009
DOI: 10.1016/j.fitote.2008.10.004
Shrnutí: Přehled účinků mastichy – antibakteriální, protizánětlivé, antioxidační – a poznatky o mechanismu lokálního účinku v žaludku.