Kdy je nejlepší užívat probiotika (a mastichu)?

Výzkumy ukazují, že nejlepší doba pro užívání probiotik je ráno před snídaní nebo večer před spaním. Probiotika jsou nejúčinnější, pokud se užívají nalačno. Užívání probiotik alespoň 30 minut před jídlem je ideální.

Co to jsou probiotika?

Probiotika jsou doplňky stravy obsahující prospěšné bakterie přirozeně se vyskytující ve střevním traktu. Faktory životního prostředí, jako je stres, zpracované potraviny, chemické látky ve vodě a potravinách, znečištění, záření a některé léky, mohou negativně ovlivnit rozmanitost a počet dobrých bakterií ve střevech.

Klady a cíl probiotických doplňků stravy

Cílem probiotických doplňků stravy je udržet a obnovit přirozenou rozmanitost vašich střevních bakterií. Záleží na tom, kdy probiotika užíváte a jak je užíváte. Klíčová je důslednost.

Pro optimální zdravotní přínos probiotik je nejlepší užívat doplněk denně. Zavedení rutiny, kdy si probiotika vzít, může usnadnit zapamatování.

Mám užívat probiotika s plným nebo prázdným žaludkem (nalačno)?

Ano, na načasování záleží. Klíčová je především důslednost. Přirozeným prostředím pro probiotické bakterie je tenké a tlusté střevo. Právě tam vykonávají probiotické bakterie všechnu svoji práci, aby posílily váš trávicí trakt a imunitní systém. A aby se tam dostaly, musí projít žaludkem, kde je prostředí velmi kyselé.

Žaludek je navržen tak, aby ničil všechny špatné bakterie a viry, které by se mohly dostat do vašeho těla prostřednictvím potravy a vody. Pro probiotické bakterie je to špatná zpráva, protože dlouhodobé působení žaludeční kyseliny je zabíjí.

Nalačno: 30 minut před jídlem anebo 2 hodiny po něm

Cílem je dostat probiotika přes žaludeční kyselinu co nejrychleji. Za tímto účelem se doporučuje užívat probiotika ideálně nalačno (tj. 2-3 hodiny po posledním jídle a 30 minut před dalším jídlem), aby se probiotické bakterie mohly co nejrychleji přesunout přes žaludek.

Je důležité složení jídla?

Všechno, co sníte a vypijete, zůstává nějakou dobu v žaludku, zatímco žaludek vylučuje žaludeční kyselinu a trávicí enzymy. Čím je jídlo těžší a čím více ho sníte, tím déle trvá, než se potrava přesune žaludkem do tenkého střeva.

Mnoho probiotik se doporučuje užívat nalačno, aby se zajistil jejich rychlý průchod žaludkem a co nejmenší vystavení nepřátelské žaludeční kyselině. Dokonce i probiotikům, která jsou dodávána v kapslích odolných vůči žaludečním kyselinám, prospívá co nejrychlejší průchod žaludkem, aby se zajistilo, že se kapsle neotevře, dokud se nedostane do tlustého střeva.

Mnoho lidí pozoruje zlepšení účinnosti probiotik, pokud je užívají před snídaní jako součást ranního rituálu. Pokud jíte před nebo po užití probiotik, je nejlepší malé, lehce stravitelné jídlo nebo lehká svačina.

Žaludeční kyselina a načasování užívání probiotik

Převážná většina zdravých střevních bakterií žije v tenkém a tlustém střevě, kde nejsou vystaveny působení žaludeční kyseliny. Bakterie ve vašem probiotickém doplňku musí projít žaludkem, aby se dostaly do tenkého a tlustého střeva.

Určité faktory, jako je načasování a velikost vašeho posledního jídla, určují, jak rychle mohou vaše probiotické bakterie projít žaludkem do přívětivějšího prostředí.

Role žaludeční kyseliny

Kyselé prostředí žaludku hraje důležitou roli pro zdraví trávicího traktu. Žaludeční kyselina pomáhá rozkládat sacharidy a bílkoviny a ničí zárodky, které se do těla dostávají ústy.

Hodnota pH žaludku se pohybuje mezi 1,7 a 2,0. Hodnota pH se zvyšuje v celém tenkém střevě až na pH 7,0 v některých částech tlustého střeva. Většina zdravých bakterií ve vašem trávicím systému žije v tenkém a tlustém střevě kvůli vyšší hodnotě pH. Dlouhodobé vystavení kyselému prostředí v žaludku může prospěšné bakterie zahubit, a proto je načasování užívání probiotik tak důležité.

Různé kmeny probiotik

Některé bakteriální kmeny jsou vůči žaludeční kyselině odolnější, a proto mají při průchodu žaludkem lepší šanci na přežití než jiné. Míra přežití různých kmenů se může zlepšit v závislosti na způsobu podávání probiotického doplňku. Bohužel některé nebezpečné mikroby, jako jsou E. Coli a H. Pylori, jsou také velmi odolné vůči žaludeční kyselině a mají vyšší míru přežití při průchodu žaludkem.

Případy žaludeční chřipky nebo otravy jídlem jsou často způsobeny přetížením těchto špatných mikroorganismů, které projdou žaludkem a dostanou se do tenkého a tlustého střeva, kde se jich tělo snaží velmi rychle zbavit prostřednictvím průjmu nebo zvracení.

Zvažte kvalitu probiotických doplňků stravy

Kvalita probiotického doplňku je jedním z nejdůležitějších faktorů, které je třeba zvážit. Výrobci kvalitních probiotických doplňků dávají při jejich přípravě přednost odolnosti vůči žaludečním kyselinám a schopnosti přežít.

Mnoho probiotických bakterií je sušeno mrazem a poté plněno do kapslí. Lyofilizace je mechanismus pro uchování probiotických bakterií, což je dobrá věc. Problémem však je, že lyofilizované bakterie nasáknou jakoukoli tekutinu, se kterou přijdou do styku, aby se rehydratovaly a „znovu probudily“.

Pokud je žaludeční kyselina první tekutinou, se kterou přijdou do styku, mnoho probiotických bakterií v důsledku vysokého vystavení žaludeční kyselině zahyne.

Proč byste neměli užívat probiotika s těžkým jídlem

Váš žaludek je velmi chytrý orgán. Čím více jídla sníte, tím více trávicích enzymů a žaludeční kyseliny vylučuje. Také čím více toho sníte, tím déle trvá, než se potrava přesune žaludkem. Pohyb potravy žaludkem trvá přibližně 4 až 5 hodin.

Užívání probiotik bezprostředně před velkým a těžkým jídlem nebo po něm znamená, že probiotika musí mnohem déle snášet kyselost žaludku, než se mohou přesunout do tenkého střeva.

Nejlepší čas na užívání probiotik večer před spaním

Doporučujeme počkat 2-3 hodiny po jídle, než začnete užívat probiotika, aby se probiotika co nejrychleji dostala do žaludku. Vždy byste však měli zkontrolovat pokyny k užívání uvedené na probiotickém doplňku, abyste zjistili, jakým způsobem je užívání probiotik nejefektivnější. Užívání probiotik pozdě během dne nebo večer před spaním může být velmi prospěšné, zejména pro jedince, kteří večeří brzy. U většiny lidí bývá žaludek prázdný buď brzy ráno po probuzení, nebo na konci dne před spaním.

To, kolik a jak pozdě jste před spaním jedli, hraje hlavní roli v tom, jak prázdný je váš žaludek. Proto doporučujeme počkat 2-3 hodiny po jídle, než si vezmete probiotikum.

Tipy, jak maximalizovat zdravotní přínosy probiotik

  1. Zkontrolujte doporučený návod k použití na probiotiku, abyste se ujistili, že ho užíváte správně.
  2. Zajistěte správné skladování. Některá probiotika je třeba uchovávat v chladu. Dlouhodobé vystavení příliš velkému teplu bakterie zabíjí, zatímco leží na poličce.
  3. Načasování – většinu probiotik je nejlepší užívat nalačno (2-3 hodiny po posledním jídle a 30 minut před dalším jídlem). Podívejte se do návodu k užívání na svém výrobku, abyste zjistili, jaké je doporučené načasování.

K čemu se probiotika používají?

Probiotika se používají k regulaci střevního mikrobiomu. Probiotické bakterie kolonizují sliznici našeho trávicího systému a zajišťují, aby přirozená střevní flóra mohla plnit svou úlohu v životně důležitých funkcích vašeho těla, což může pomoci při běžné zácpě a průjmu.

Probiotika jsou dobré bakterie, které se přirozeně vyskytují ve zdravém střevě. Naše střevo se skládá z miliard bakterií, které mají zásadní význam pro mnoho důležitých procesů v těle, včetně trávení potravy, vstřebávání živin, odstraňování toxinů a prevence šíření patogenů (např. škodlivých bakterií, toxinů a plísní).

Pokud je tento svět bakterií narušen špatnou stravou, stresem nebo silnými léky, probiotika pomáhají obnovit zdraví střev.

Užívání kvalitního probiotického doplňku stravy může zlepšit a udržet vaše dlouhodobé zdraví a pohodu.

Nežádoucí účinky a interakce

Někteří jedinci pociťují v prvních dnech užívání nového probiotika menší nežádoucí účinky, jako je mírné nadýmání, plynatost nebo častější stolice. Tělo si tak zvyká na probiotikum a potenciálně se čistí od škodlivých látek, jako jsou patogeny. Pokud však tyto nežádoucí účinky přetrvávají i po prvním týdnu užívání probiotika, přestaňte přípravek užívat a poraďte se s lékařem. Pokud se u vás vyskytnou závažnější nežádoucí účinky, jako jsou silné žaludeční křeče, silný průjem, alergické reakce, závratě, otoky nebo potíže s dýcháním, přestaňte přípravek užívat a okamžitě kontaktujte svého lékaře.

Závěr: Nejlepší doba pro užívání probiotik

Při užívání probiotického doplňku stravy je nejdůležitější přečíst si návod k použití uvedený na obalu. V nich se dozvíte, kdy a jak nejlépe užívat konkrétní vybrané probiotikum. Užívání nalačno je pro většinu probiotik dobrý nápad, protože se tím zlepšuje jejich přežití díky žaludečním kyselinám. Mnoho lidí je užívá hned ráno po probuzení – asi 30 minut před snídaní nebo 2-3 hodiny po posledním jídle večer před spaním.

Probiotika jsou nejúčinnější, když si vytvoříte a dodržujete režim, kdy a jak je užíváte. Největší výzvou pro probiotika je cesta drsným prostředím v žaludku.

Masticha a probiotika

Lze užívat mastichu a probiotika současně, když má masticha antibakteriální účinky? Ano, ale záleží na kapsli. K tomuto tématu jste již napsali text: Masticha a probiotika. Nyní se ale zaměříme na nový (celkem revoluční) doplněk stravy, který kombinuje probiotika a mastichový olej.

Kdy je nejlepší užívat probiotika (a mastichu)?

Lze tedy kombinovat mastichu a probiotika? Ano, odpovědí je Masticha Vital

Masticha Vital (Double Action) je nový mastichový doplněk stravy na českém (evropském) trhu. Kombinuje mastichový olej a 2 druhy probiotických bakterií. Tento doplněk stravy není unikátní pouze v tom, že obsahuje mastichový olej (ostatní doplňky obsahují mastichový prášek), ale i n tom, že používá systém „kapsle v kapsli“.

Může tedy kombinovat dosud pro 1 kapsli nevhodné látky. Mastichu a probiotika!

Vnější kapsle: mastichový olej

Tato kapsle se rozpustí v žaludku a mastichový olej působí v něm. Mastichový olej funguje stejně jako masticha. Uživatelé jej užívají kvůli potížím se žaludkem, helicobakterií, pálením žáhy, problémy s vyšší hladinou cholesterolu.

Vnitřní kapsle: 2 probiotické kmeny

Vnitřní kapsle se rozpustí až ve střevech. A probiotické kmeny tak působí přímo v místě určení a bakterie nepřicházejí do styku se žaludeční kyselinou.

V tomto je Masticha Vital unikátní a jedinečná! Kapsle v kapsli pro Vaše zažívání (žaludek i střeva).

Jaká probiotika Masticha Vital obsahuje?

Jedná se o kmen lactobacillus plantarum a lactobacillus rhamnosus.