Nejlepší rok pro chioskou mastichu za posledních 40 let: rok 2021!

Masticha
Masticha

Zvýšení obratu a zisku – podzimní otevření vzorového průmyslového centra pro výzkum a vývoj použití mastichy.Rok 2021 se zapíše do historie jako nejlepší rok za posledních 40 let pro pěstitele chioské mastichy, a to díky velmi dobré produkci 216 tun přírodní mastichy.

Mezitím bude brzy dokončena investice ve výši 3 milionů eur na vytvoření standardního průmyslového centra pro výzkum a vývoj použití mastichy, které by mělo být slavnostně otevřeno v září (pokud nebudou vypsány předčasné volby).

Nejlepší rok pro chioskou mastichu za posledních 40 let: rok 2021!
Nejlepší rok pro chioskou mastichu za posledních 40 let: rok 2021!
Nejlepší rok pro chioskou mastichu za posledních 40 let: rok 2021!

Jak poznamenal v naftemporiki.gr předseda Svazu výrobců Mastiha na ostrově, George Toombos, obrat Svazu v roce 2021 činil 23,122 milionů eur ve srovnání s 19,667 v roce 2020, přičemž zisk před zdaněním se rovněž zvýšil na 4,684 milionů eur ve srovnání s 13,074 v předchozím roce. Proto na dnešní pravidelné výroční valné hromadě členů sdružení vedení doporučuje rozdělit přibližně 1 800 výrobcům, kteří byli aktivní v loňském výrobním období, částku 18,75 EUR za kilogram přírodní mastichy.

Pan Toombos připomíná, že v jižní části ostrova, kde se masticha tradičně pěstuje, dochází k silné obnově výroby v tomto odvětví, objevuje se mnoho nových výrobců a zájem o produkci roste. Stále však přetrvávají problémy, jako například nemožnost zapojení producentů, kteří nejsou hlavním zaměstnáním pěstitelů mastichy, do prospěšných programů pro toto odvětví, které řídí ministerstvo pro rozvoj venkova.

Vývoz

Vzhledem k tomu, že více než 80 % produkce a zpracovaných mastichových výrobků se vyváží, přičemž hlavními cílovými trhy jsou 

  • USA
  • Saúdská Arábie
  • Jižní Korea

Jakož i desítky dalších zemí (celkem více než 50 %), masticha ospravedlňuje svou známou přezdívku „bílé zlato“ Řecka. Unie mezitím neustále vyvíjí nové produkty.Z části produkce se vyrábí standardizované žvýkačky (ELMA) nebo mastichový olej a další část se prostřednictvím dceřiné společnosti Mediterra zpracovává na mastichové likéry, lžičkové bonbony, cereální tyčinky, sušenky, chalvové koláče, pastilky na krk a sortiment výrobků využívajících blahodárné vlastnosti chioské mastichy se neustále rozšiřuje.

Průmyslové centrum pro výzkum a využití mastichy

Na budování Průmyslového centra pro výzkum a vývoj využití mastichy se podílí Sdružení výrobců mastichy na ostrově Chios, Mediterra S.A. (které bylo založeno v roce 2002 v rámci reorganizace Sdružení výrobců mastichy na ostrově Chios s hlavním cílem vytvořit stálý propagační mechanismus pro mastichu na ostrově Chios, návrh a výrobu mastichy atd, (společnost spravuje mastihashopy a je kótována na alternativním trhu aténské burzy), farmaceutický průmysl Iasis Pharma, FarmaQ a pharmagnosei, spin-off společnost aténské farmaceutické školy.

Posláním centra je propojit akademické znalosti s potřebami průmyslové výroby a vyrábět inovativní produkty na bázi chioské mastichy. Centrum bylo vybudováno na pozemku, který vlastní Sdružení výrobců mastichy na ostrově Chios v Kallimasii, zatímco společnost Mediterra S.A., jeden z jeho hlavních akcionářů, již působí v bezprostřední blízkosti.

Zdroj: https://m.naftemporiki.gr/story/1881234/kaluteri-xronia-ton-teleutaion-40-eton-to-2021-gia-ti-mastixa-tis-xiou