Pálení žáhy

Sváteční oběd a sklenička vína – typický začátek příběhu, který nastane krátce na to: „Tlačí mě v žaludku, pálí mě v krku.“ Někteří lidé však také pálení žáhy pociťují, když dlouho nejedí a mají opravdu hlad. Jiní naopak když jsou ve stresu. Pálení žáhy je také problémem mnoha těhotných žen.

Co je pálení žáhy

Pálení žáhy je jedním z hlavních příznakem refluxní choroby (gastroezofageální refluxní choroba): jedná se o pocit pálení za hrudní kostí, zejména po jídle a vleže. Přibližně čtvrtina lidí má takový pocit zhruba jednou za měsíc. Často také dochází k říhání kyselé žaludeční šťávy.

Příčiny

Příčiny pálení žáhy:

  • podrážděný žaludek
  • zánět jícnu
  • zánět žaludeční sliznice
  • žaludeční vřed
  • brániční kýla
Pálení žáhy

Co se stane, když se žaludeční kyselina do jícnu

Když žaludeční kyselina proudí zpět do jícnu,má to často za následek pálení žáhy. V extrémních případech může kyselý obsah žaludku dosáhnout hrdla. Mezi možné příznaky refluxu patří také podráždění sliznice v dýchacích cestách s dýchacími obtížemi v noci, suchý kašel ráno, bolest v krku a špatná chuť v ústech.

Kdy k lékaři?

Pokud příznaky přetrvávají i po úpravě jídelníčku, ukončení kouření a upravě životosprávy, zvažte konzultaci u lékaře.

Terapie

Terapie závisí na příčině. Změny životního stylu a vhodné dietní opatření je většinou dostačující.

Masticha a pálení žáhy?

Je možné se porozhlédnout a zvolit doplněk stravy, který uleví potížím. Masticha je na podobné obtíže používána už tisíc let. Její žvýkání ulevuje pocitům pálení žáhy. V moderní době již není nutné pouze žvýkat krystaly, ale existují i doplňky stravy s mastichovým práškem.

Pálení žáhy