Přírodní podpora trávení: masticha

Přírodní podpora trávení může být skvělým způsobem, jak udržet vaše zažívání zdravé a fungující optimálně. Zde je několik typů na přírodní podporu trávení prostředků anebo na jednoduché praktiky, které mohou pomoci:

Přírodní podpora trávení: seznam potravin a aktivit

  1. Probiotika
  2. Prebiotika
  3. Voda
  4. Bylinky (sem řadíme i řeckou mastichu)
  5. Zdravá strava
  6. Pohyb
  7. Zvládnutí stresu

Probiotika

Probiotika jsou živé mikroorganismy, které posilují a podporují zdraví střevní mikroflóry. Konzumace potravin obsahujících probiotika může pomoci udržovat rovnováhu mezi „dobrými“ a „špatnými“ bakteriemi ve střevech. Mezi běžné zdroje probiotik patří:

  • Jogurt: Obsahuje živé kultury bakterií, jako je Lactobacillus bulgaricus a Streptococcus thermophilus.
  • Kefír: Fermentovaný mléčný nápoj, který je bohatý na různé druhy probiotických bakterií.
  • Kombucha: Kvašený čaj obsahující probiotické bakterie a kvasinky.
  • Kimchi: Korejské kvašené zelí bohaté na probiotika.
  • Kvašená zelenina: Například kvašená zelí nebo okurky, které jsou bohaté na probiotika a prebiotika.

Prebiotika

Prebiotika jsou typ vlákniny, která není stravitelná lidským trávicím systémem, ale slouží jako potrava pro prospěšné bakterie ve střevě. Podporují růst a množení těchto bakterií, což přispívá k udržení zdravé rovnováhy mikroflóry ve střevech. Mezi běžné zdroje prebiotik patří:

  • Cibule a česnek: Obsahují fruktany, typ prebiotických vláken.
  • Artyčoky: Jsou bohaté na inulin, další formu prebiotika.
  • Banány: Obsahují resistantní škrob, který slouží jako prebiotikum.
  • Celozrnné produkty: Například celozrnný chléb, ovesné vločky nebo celozrnná rýže obsahují rozpustnou vlákninu, která má prebiotické vlastnosti.

Kombinace konzumace probiotik a prebiotik může být efektivním způsobem, jak podpořit zdraví střevní mikroflóry a zlepšit trávení.

Voda

Celkový příjem tekutin pochází z čisté vody, dalších nápojů a potravin, které jíte. Odborníci doporučují pít každý den velké množství vody, abyste měli jistotu, že přijímáte tolik tekutin, kolik potřebujete, bez dalších cukrů a kalorií.

Více vody než obvykle můžete potřebovat, pokud jste v teplém podnebí nebo intenzivně cvičíte, a když se cítíte nemocní. Kromě vody můžete příjem tekutin pokrýt také bylinkovými čaji a dalšími nápoji bez kofeinu, jako je například sodová voda.

Dalším způsobem, jak si zajistit potřebu příjmu tekutin, je zařadit do jídelníčku ovoce a zeleninu s vysokým obsahem vody, jako jsou okurky a pomeranče.

Bylinky

Existuje široká škála „trávicích bylin“ a všechny působí mnoha zajímavými způsoby. Od obnovy mikrobiomu, přes hojení sliznice, vylučování trávicích šťáv k obnově orgánů souvisejících s trávením, jako jsou játra, žlučník, slinivka a žaludek. Každá země a kontinent má různé bylinky, které k tomuto účelu používá. Babské rady našich babiček by byly: máta, heřmánek a další. Řecká babička by určitě řekla: „Bolí tě břicho? Tak žvýkej mastichu“ a podala by slzu pryskyřice z řeckého ostrova Chios.

  • Máta peprná
  • Fenykl
  • Kurkuma
  • Heřmánek
  • Chioská masticha
Přírodní podpora trávení: masticha

Zdravá strava

Zdravá a pestrá strava může zlepšit celkovou pohodu. Správná výživa je nezbytná pro získání živin, které udržují tělo zdravé. Správnou výživou se také vyhnete látkám, které mohou být škodlivé. Výživná pestrá strava a pravidelné cvičení vám mohou pomoci dosáhnout a udržet si zdravou tělesnou hmotnost. Zdravá strava také pomáhá snížit pravděpodobnost vzniku některých chronických onemocnění, jako je cukrovka, srdeční choroby a mrtvice. Kromě toho může snížit riziko vzniku některých druhů rakoviny a demence. Naopak špatná strava může vést k nárůstu hmotnosti, což může vést ke zvýšení rizika vzniku některých dlouhodobých onemocnění.

Zdravá strava znamená vyváženou stravu. Zahrnuje konzumaci široké škály různých potravin z různých skupin. Zahrnuje také konzumaci potravin v přiměřených porcích.

Vyvážená strava je pro dobré zdraví nezbytná. Zařaďte do ní různé potraviny z každé skupiny. Většinu jídel by měly tvořit potraviny obsahující škrob, zeleninu a ovoce. Obsahují vlákninu, která je důležitou živinou ve zdravé stravě. Vláknina je důležitá pro dobré zdraví a fungování střev. Přináší také další výhody, například nižší riziko vzniku srdečních onemocnění, cukrovky 2. typu a rakoviny střev.

Pohyb

Existuje mnoho způsobů, jak do svého denního režimu zařadit krátké dávky pohybu. Kdykoli zjistíte, že jste dlouho seděli, proveďte krátkou sérii cviků – například pět až deset dřepů nebo zdvihů nohou. A zde je několik dalších nápadů:

  • Nastavte si připomínku. Mnoho fitness trackerů je vybaveno upozorněními, která vám připomenou, že máte alespoň jednou za hodinu vstát. Můžete ale také použít chytrý telefon nebo obyčejnou kuchyňskou minutku; používejte ji v obdobích, kdy máte tendenci dlouho sedět.
  • Postarejte se o své domácí práce méně efektivně. Dávejte si potraviny nebo jiné nákupy do malých tašek a absolvujte několik cest od auta k domovu. Při skládání prádla si stoupněte a ukliďte vždy jen několik kusů oblečení, abyste udělali více kroků.
  • Během telefonních hovorů uklízejte. Kdykoli telefonujete, postavte se. Snažte se během hovoru chodit sem a tam nebo dokola. Nebo použijte hands-free sluchátka a během hovoru se věnujte lehkým domácím pracím.
  • Při sledování televize se trochu hýbejte. Alespoň jednou za hodinu vstaňte a projděte se na místě, pohupujte rukama nebo se lehce protáhněte.

Zvládnutí stresu

Pokud žijete ve vysoké míře stresu, ohrožujete tím celou svou životní pohodu. Stres ničí vaši emocionální rovnováhu i celkové fyzické a duševní zdraví. Zužuje vaši schopnost jasně myslet, efektivně fungovat a užívat si života.

Účinné zvládání stresu vám pomůže zbavit se vlivu stresu na váš život, abyste mohli být šťastnější, zdravější a produktivnější. Konečným cílem je vyvážený život, ve kterém je čas na práci, vztahy, odpočinek a zábavu – a odolnost, která vám umožní obstát pod tlakem a čelit výzvám. Zvládání stresu však není univerzální. Proto je důležité experimentovat a zjistit, co vám nejlépe vyhovuje.