Masticha: věky prověřený prostředek proti refluxu

Článek z webu: sepalika: „Masticha: věky prověřená prostředek proti refluxu“.

Masticha je pryskyřice vylučovaná stromem Pistacia lentiscus, který roste hlavně na řeckém ostrově Chios. Tento strom je také známý jako chioská masticha. Pryskyřici z tohoto stromu používají obyvatelé Středomoří a severní Afriky již po staletí k léčbě žaludečních a ústních potíží, plísňových infekcí, dýchacích potíží a dokonce i zápachu z úst. Vědci nyní zvažují, zda masticha není vhodná k léčbě gastritidy, žaludečních vředů, refluxu a zánětlivých střevních onemocnění.

Masticha: věky prověřený prostředek proti refluxu

Co říká výzkum o pryskyřici jménem masticha?

Ve dvojitě zaslepené kontrolované klinické studii mastichy u pacientů s dvanácterníkovým vředem vědci zjistili, že má účinek na hojení vředů a je dobře snášena bez jakýchkoli vedlejších účinků.

Ve studii zahrnující 148 pacientů s funkční dyspepsií vědci z ostrova Chios zjistili, že masticha výrazně zlepšila příznaky. Jiná studie zjistila, že ovlivňuje růst bakterie Helicobacter pylori, která je považována za hlavní příčinu refluxu. Přemnožení H. pylori způsobuje neúčinné trávení. To pak může být příčinou řady chronických zdravotních potíží, včetně GERD (gastroezofageální refluxní choroby). Infekce H. pylori může také způsobit žaludeční vředy.

Ve studii provedené na zubní fakultě Cukurovy univerzity v Turecku vědci zjistili, že masticha má významnou antibakteriální aktivitu proti Streptococcus mutans – hlavnímu ústnímu patogenu, který způsobuje zubní kaz. Zjistili, že existuje silný vztah mezi špatným stavem ústní dutiny a řadou zdravotních potíží, včetně endokarditidy a kardiovaskulárních onemocnění. Tvrdí také, že parodontitida souvisí s předčasným porodem a nízkou porodní hmotností.

V přehledu publikovaném v časopise Antimicrobial Agents and Chemotherapy se uvádí, že konvenční léčba infekcí způsobených H. pylori, která zahrnuje kombinaci antibiotika a inhibitoru protonové pumpy, vede ke vzniku kmenů bakterií rezistentních vůči antibiotikům, a to zejména z důvodu špatné compliance pacientů (pokud pacienti nedokončí léčbu antibiotiky) a dalších důvodů. Vědci zkoumali aktivitu mastichy (bez lepivého polymeru) v laboratorních pokusech s jednotlivými kmeny H. pylori i na myších. Zjistili, že její dlouhodobé užívání může snížit zátěž H. pylori ze střeva. Dospěli tak k závěru, že užívání mastichy je bezpečnou a životaschopnou alternativní terapií pro léčbu infekcí způsobených H. pylori.

Jiná studie, která hodnotila ochranné účinky mastichy na játra, ukázala, že je schopna významně snížit hladinu celkového cholesterolu, SGOT a SGPT v séru.

Jak masticha působí na reflux?

Masticha inhibuje zánětlivé aktivity imunitního systému, které mohou způsobit žaludeční vředy v reakci na infekci H. pylori tím, že inhibuje enzym zvaný proteinkináza C (PKC). Tento enzym aktivuje buňky k produkci oxidačních sloučenin, které způsobují oxidační poškození buněk (a nakonec i zánětlivou reakci). Toto poškození vede ke vzniku vředu.

Ovlivňuje také funkci aktivovaných makrofágů (buněk imunitního systému, které uvolňují biologicky aktivní látky, aby vyvolaly lokální imunitní odpověď) tím, že inhibuje produkci prozánětlivých látek. Tato aktivita může zmírnit příznaky mnoha autoimunitních onemocnění, u nichž je zánět základní příčinou potíží.

Z mastichy bylo izolováno více než 70 různých bioaktivních látek. Zdá se, že nejsilnější antimikrobiální aktivitu má kombinace verbenonu, linaloolu a α-terpineolu. Tyto sloučeniny působí synergicky a ničí řadu bakterií.

Přírodní zdroje mastichy

K dostání je buď jako surová pryskyřice z mastichovníku, nebo jako práškový extrakt obvykle balený v kapslích.

Kolik mastichy pomáhá?

Studie, které dospěly k závěru, že masticha působí proti vředům, používaly dávku 1 g denně. Tato dávka mastichy může být podávána jako dvě dávky po 500 mg nebo čtyři dávky po 250 mg denně. Pro udržení zdraví trávicího traktu se zdají být dvě dávky po 250 mg denně dostačující. Více v mém článku: Dávkování mastichy.

Je masticha bezpečná?

O bezpečnosti mastichy svědčí skutečnost, že ji místní obyvatelé Středomoří používají již tisíce let. Jelikož se však jedná o rostlinný produkt, mohou být někteří lidé alergičtí na jednu nebo více jejích složek. V případě, že se u vás objeví alergické příznaky (vyrážka, zčervenání kůže nebo potíže s dýcháním), měli byste přestat užívat a okamžitě se poradit s lékařem.

Nebyly provedeny žádné studie týkající se účinků užívání mastichy během těhotenství a kojení. Před jejím užíváním je vždy bezpečné poradit se s lékařem.

Závěrem k mastiše

Biochemické analýzy mastichy odhalují to, co věděli už naši předkové před tisíci lety – že je skutečným pokladem vysoce aktivních a účinných bioaktivních látek, které jsou schopny vykazovat širokou škálu příznivých účinků na naše zdraví.

Dokáže vyléčit infekci H. pylori a následně i reflux a žaludeční vředy. Má také pozitivní účinky na játra, hlavní orgán řídící trávení a detoxikační procesy v těle. Lze ji užívat i jako doplněk stravy, protože je aktivní, bezpečná a účinná.

Moje doporučení: která masticha je nejlepší na reflux?

Nejkvalitnější a nejlepší je originální chioská masticha. Jinou ani nekupujte, nefunguje!

Moje doporučení je:

Mastichové kapsle

Mastichové kapsle jsou výborná volba. Při výběru volte kapsle se 100% obsahem mastichy. Mastichu doplněnou o další složky má smysl zvolit jen v případě, že má daná složka pro léčbu přínos. Tady jsou mnou doporučené mastichové kapsle:

 1. Masticha Strong&Pure
  • Čistá masticha bez přísad, obsah kapsle 350 mg. Je v různých balení po 20, 40, 240 a 480 kapslích. Doporučuji to velké balení, protože vychází cenově velmi dobře.
  • Užíváte 4 kapsle denně obvykle rozložené na ranní a večerní dávku.
  • Koupíte v každé drogerii DM, v lékárnách a zaručeně přímo na Masticlife.cz
 2. MastichaTherapy mastichové kapsle
  • Čistá masticha, 350 mg v kapsli, dóza 90 kapslí.
  • Užíváte 4 kapsle denně stejně jako Masticha Strong&Pure.
  • Vychází dráž, než Masticha Strong&Pure a koupíte je v Masticha shopu.
 3. Masticha+ Prebiotic
  • Masticha kombinovaná s výtažkem z kořene čekanky. Obsah kapsle 370 mg. Balení po 160 kapslích.
  • Užíváte 6 kapslí denně – 3 ráno a 3 večer. V kapsli je 222 mg mastichy, proto je nutné užívat větší počet kapslí.
  • Inulín (výtažek čekanky) je skvělé prebiotikum a k užívání s mastichou se hodí jako podpora střevní mikroflóry. (Naopak probiotika – živé kultury s mastichou současně neužívejte, resp. nejméně s odstupem několik hodin.)
  • Cenově výhodná varianta kúry. Koupíte u Dr. Max, v Pilulce i třeba v Alze nebo přímo na Masticlife.cz

Masticha v prášku

Mastichu v prášku zvolíte ze dvou důvodů:

 • Pokud máte problém s polykáním kapslí, což je u některých pacientů s refluxem dost běžné.
 • Pokud chcete nechat působit mastichu i v ústech a v krku při bolest krku, zápachu z úst a podobně.

Obsah účinné složky je stejný jako v případě kapslí – drcené pryskyřičné slzy mastichy, čistý přírodní produkt. Na rozdíl od kapslí je ale v případě volného prášku vždy přidaná další složka zabranující lepení a zajištující sypký obsah. Mastichový prášek můžete vybírat jen ze dvou možností:

 1. MastichaTherapy Powder
  • Drcená masticha s inulinem, obsah dózy 60 gramů.
  • Užíváte 3 – 4 gramy obsahu denně ve dvou dávkách. Odměření může být poněkud problematické.
  • V Čechách koupíte asi jen Masticha shopu
 2. Masticha Comfort
  • Mastichový prášek v sáčcích po 2 gramech. V balení je 28 sáčků. Velmi praktické řešení – každý sáček představuje přesně odměřenou dávku.
  • Užíváte 2 sáčky denně. 
  • Koupíte v mnoha eshopech nebo přímo na masticlife.cz

Galerie doporučených mastichových doplňků stravy

Výše uvedená léčiva z mastichy jsem shrnul ještě do obrazové galerie s odkazy na stránky výrobce nebo distributora, kde najdete aktuální informace o doporučeném užívání a cenách.

Masticha: věky prověřený prostředek proti refluxu

Masticha Strong&Pure

Mastichové kapsle ve 100% čistotě. Pro mě volba číslo 1 při refluxu a při souvisejících potížích. Zde je varianta velkého balení 240 kapslí, ale koupit můžete i malá balení po 20 nebo 40 kapslích.

Mastichové kapsle v čisté formě

Masticha: věky prověřený prostředek proti refluxu

Masticha Comfort

Mastichový prášek v sáčcích. Pokud cítíte nepříjemnou pachuť v ústech, bolest v krku, máte pocit zápachu z úst, je to ideální volba. Mastichu užíváte přímo, takže ji vychutnáte v ústech a účinkuje i v krku. Velmi snadno se užívá. Balení 28 nebo 140 sáčků.

Masticha v sáčcích 

Masticha: věky prověřený prostředek proti refluxu

Masticha Active Pack

Balíček dvou mastichových produktů v jednom. Skvělá volba pro celkové (čistě přírodní) posílení imunity. Nezapomeňte, že imunita začíná v žaludku a ve střevech a tato kombinace dává pro zvýšení imunity navíc ještě vitamin D3.

Masticha Active